Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

http://www.ilefarsiv.com/akildefteri/

ilef.net Anasayfa    Akıl Defteri Başsayfa    Editörün seçtikleri

Anasayfa


Editörün Seçtikleri

11 Eylül'ün Günah Keçisi: Irak
Irak, Mart 2003'ten Bu Yana En Kanlı 1000 Gününü Yaşadı!
Sözde Barışa Gerçek Savaş
Hırvat Savaş Suçlusu Zanlısı General Gotovina Yakalandı
Hepsi...
 

Sekiz Çeşit Rüzgarda Bile Ilımandır Selanik Kaldırımları...
Selanik bir genç kız aslında. Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike’nin adını alarak, Ege’nin en güzel köşelerinden birine kurulmuş “Thessaloniki”… Öznesiyle, nesnesiyle doğduğum kente benziyor Selanik… İlk kez gitmeme rağmen ilk defa görmüyordum bu dar sokakları, Ege insanlarını… Herkes ve her yer tanıdık, bildik. Ara sokaklardan kıvrıla kıvrıla yürürsen mutlaka bir meydan çıkar karşına; İzmir’de Cumhuriyet Meydanı ya da Konak Meydanı, Selanik’te Aristotelous Meydanı… Ege’nin iki yakasında da kordon boyunu ikiye böler meydana geçiş yolu… O meşhur Türk-Yunan ilişkileri, gerilimler, tarihi hesaplar, içte kalan topraklar, kısacası paylaşılamayan her şeyin paylaşıldığı bir yer var Ege’nin iki yakasında da: kaldırımlar… Evliya Çelebi’nin dediği gibi, “Sekiz Çeşit rüzgarla yine de havası ılımandır.” Bu kaldırımların!

"Kent Portfolyoları" bölümündeki tüm yazılar


Söyleyin bakalım...

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılan çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Olumlu
Olumsuz

Gönder

11 Eylül'ün Günah Keçisi: Irak

Tarih 20 Mart 2003… Erken aydınlandı o sabah Bağdat sokakları ama doğan güneş değildi dahası gün doğmayacaktı artık Iraklılar'ın hayatlarına. Sabaha karşı başlayan şaşkınlık yerini korkuya, korku ise öfkeye bırakacaktı zamanla… Zamanın götürdükleri ise her geçen gün artacaktı. Günde 26 Iraklı'nın hayatını kaybettiği o günlerden bu güne değişen tek şey ise her gün 64 Irak’lının ölüyor olması. Ama ne yazıktır ki adaletin kantarı ABD için çalıştı bu sefer. 11 Eylül’de saldırılarda yıkılan sadece İkiz Kuleler değil Iraklılar'ın hayatları oldu.

Irak, Mart 2003'ten Bu Yana En Kanlı 1000 Gününü Yaşadı!

Irak’ta savaş tam bin gündür devam ediyor. 20 Mart 2003 tarihinden bugüne Irak halkı hergün biraz daha azalarak savaş içinde 1000 gün yaşadı, yaşıyor... Ve savaşın 1000'inci gününde Irak seçimlere hazırlanıyor... Irak’ta “esas çatışmaların” sona erdiğinin açıklandığı mayıs 2003'ten bu yana yaşanan kanlı saldırıların sayısı ise “sona eren ne?” sorusunu bir kez daha hatırlatıyor. 13/12/2005

Sözde Barışa Gerçek Savaş

Amerikan yapımı hiçbir filmin bilançosu bu kadar ağır olmamıştı. Hiçbir film bu kadar yankı uyandırmamıştı. Ve hiç biri bu kadar gerçek dışı değildi! Oysaki sözlerde barış vardı ve umutlar da farklı değildi. Peki yanlışlık neredeydi? Yanlış, barışın güvercin kanatlarına değil, savaş uçaklarının kanatlarına kondurulmasıydı. Ne oldu? Tonlarca ağırlığı taşıyan koca uçaklar bir güvercin kanadına konabilecek umutları taşıyamadılar…

13/12/2005

Hırvat Savaş Suçlusu Zanlısı General Gotovina Yakalandı

Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından en çok aranan isimlerin başında gelen General Ante Gotovina İspanya'da yakalandı. Gotovina, Bosna savaşı sırasında 150 Sırp’ın ölümünden sorumlu tutuluyordu. Savaş suçlusu generalin Lahey'e teslim edilmemesi, Hırvatistan'ın AB müzakerelerine başlamasının önündeki en büyük engeldi.

09/12/2005

ilef tanıtım filmi
radyoilef Canli Yayin
ilef Fotograf Galerileri
Gorünüm
ilef Web Sitesinden

2013-2014 Güz (TDİ101- YDİ101-YDİ102) UZEM Mazeret Sınavları

2013-14 Güz Dönem Sonu Sınav Programı

HALKLA İLİŞKİLER MODELLERİ DERSİ HAKKINDA

Can Dündar İLEF'te

2013-14 Güz Mazeret Sınav Programı

2013-2014 Güz Yarıyılı TDİ-I ile YDİ-101 ve 201( İng.) Uzaktan Eğitim Derslerinin Ara Sınav Programı


 

<< Önceki Başlıklar |   

© Akıl Defteri
Editör: Yeta Bütüç Editör Yardımcıları: Ahmet Görmez, Selma Arslantaş Yazar: Miray Melikoğlu

Akıl Defteri Anasayfa | İletişim
ilef © 1996-2011 ilef Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi. Tüm hakları saklıdır. | Fakülte iletişim bilgileri