Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

http://www.ilefarsiv.com/akildefteri/

ilef.net Anasayfa    Akıl Defteri Başsayfa    Özel Haber

Anasayfa


Editörün Seçtikleri

11 Eylül'ün Günah Keçisi: Irak
Irak, Mart 2003'ten Bu Yana En Kanlı 1000 Gününü Yaşadı!
Sözde Barışa Gerçek Savaş
Hırvat Savaş Suçlusu Zanlısı General Gotovina Yakalandı
Hepsi...
 

Sekiz Çeşit Rüzgarda Bile Ilımandır Selanik Kaldırımları...
Selanik bir genç kız aslında. Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike’nin adını alarak, Ege’nin en güzel köşelerinden birine kurulmuş “Thessaloniki”… Öznesiyle, nesnesiyle doğduğum kente benziyor Selanik… İlk kez gitmeme rağmen ilk defa görmüyordum bu dar sokakları, Ege insanlarını… Herkes ve her yer tanıdık, bildik. Ara sokaklardan kıvrıla kıvrıla yürürsen mutlaka bir meydan çıkar karşına; İzmir’de Cumhuriyet Meydanı ya da Konak Meydanı, Selanik’te Aristotelous Meydanı… Ege’nin iki yakasında da kordon boyunu ikiye böler meydana geçiş yolu… O meşhur Türk-Yunan ilişkileri, gerilimler, tarihi hesaplar, içte kalan topraklar, kısacası paylaşılamayan her şeyin paylaşıldığı bir yer var Ege’nin iki yakasında da: kaldırımlar… Evliya Çelebi’nin dediği gibi, “Sekiz Çeşit rüzgarla yine de havası ılımandır.” Bu kaldırımların!

"Kent Portfolyoları" bölümündeki tüm yazılar


Söyleyin bakalım...

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılan çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Olumlu
Olumsuz

Gönder

Irak, Vietnam’dan Beter

29/08/2005

Savaş istatistikleri, acıyı kimliksizleştiren soğuk rakamlar olsa da belki bir gün ders alınır diye insanlığın kaybını sayısallaştırması açısından önemi tatışılmaz bilgilerdir. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü bu bigilere bir yenisini daha ekledi. Örgüt, Mart 2003’te başlayan Irak Savaşı’nda, 20 yıl süren Vietnam Savaşı’ndan daha fazla gazetecinin öldürüldüğüdü açıkladı.

20 yıl süren Vietnam Savaşı’ndan sonra, gazete başlıklarından inmeyen “Vietnam cehennemi, Vietnam sendromu” kelimeleri öyle bir yerleşmişti ki zihinlere benzer acılar da bu kelimlerle tanımlandı; “Irak cehennemi, Irak sendromu... “ Ancak öyle görünüyor ki Irak Savaşı’nı tanımlamak için bu kelimeler de yetmeyecek.

Sınır tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) son raporu savaş istatistiklerini bir “gerçek” olarak gözler önüne seriyor. Rapora göre, 20 Mart 2003 tarihinde başlayan Irak Savaşı’nda şimdiye kadar 66 gazeteci ve medya çalışanı öldürüldü. 1955 ve 1975 yılları arasındaki Vietnam savaşında ise 20 yılda toplam 63 gazeteci öldürülmüştü. Mart 2003’te Irak’ta “demokrasi yolculuğuna” çıkan Bush, Vietnam Savaşı’nın yaşandığı yıllarda henüz Yale Üniversitesi'nin tarih bölümünde okuyan bir üniversite öğrencisiydi.

RSF, Irak’ı, gazeteciler için dünyadaki en tehlikeli ülke ilan etti ve raporda yaşanan diğer savaşlardaki gazeteci ölümlerine de yer verdi. Buna göre, Yugoslavya’da 1991 ve 1995 yılları arasındaki çatışmalarda 49 gazeteci, Cezayir’de 1993 ve 1996 yılları arasındaki iç savaşta 57 gazeteci ve 20 medya çalışanı öldürüldü.

www.rsf.org


ilef tanıtım filmi
radyoilef Canli Yayin
ilef Fotograf Galerileri
Gorünüm
ilef Web Sitesinden

2013-2014 Güz (TDİ101- YDİ101-YDİ102) UZEM Mazeret Sınavları

2013-14 Güz Dönem Sonu Sınav Programı

HALKLA İLİŞKİLER MODELLERİ DERSİ HAKKINDA

Can Dündar İLEF'te

2013-14 Güz Mazeret Sınav Programı

2013-2014 Güz Yarıyılı TDİ-I ile YDİ-101 ve 201( İng.) Uzaktan Eğitim Derslerinin Ara Sınav Programı


 

Bu yazıyı  Yazdır |   Sayfa Başı  
 
© Akıl Defteri
Editör: Yeta Bütüç Editör Yardımcıları: Ahmet Görmez, Selma Arslantaş Yazar: Miray Melikoğlu

Akıl Defteri Anasayfa | İletişim
ilef © 1996-2011 ilef Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi. Tüm hakları saklıdır. | Fakülte iletişim bilgileri