Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

http://www.ilefarsiv.com/akildefteri/

ilef.net Anasayfa    Akıl Defteri Başsayfa    Özel Haber

Anasayfa


Editörün Seçtikleri

11 Eylül'ün Günah Keçisi: Irak
Irak, Mart 2003'ten Bu Yana En Kanlı 1000 Gününü Yaşadı!
Sözde Barışa Gerçek Savaş
Hırvat Savaş Suçlusu Zanlısı General Gotovina Yakalandı
Hepsi...
 

Sekiz Çeşit Rüzgarda Bile Ilımandır Selanik Kaldırımları...
Selanik bir genç kız aslında. Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike’nin adını alarak, Ege’nin en güzel köşelerinden birine kurulmuş “Thessaloniki”… Öznesiyle, nesnesiyle doğduğum kente benziyor Selanik… İlk kez gitmeme rağmen ilk defa görmüyordum bu dar sokakları, Ege insanlarını… Herkes ve her yer tanıdık, bildik. Ara sokaklardan kıvrıla kıvrıla yürürsen mutlaka bir meydan çıkar karşına; İzmir’de Cumhuriyet Meydanı ya da Konak Meydanı, Selanik’te Aristotelous Meydanı… Ege’nin iki yakasında da kordon boyunu ikiye böler meydana geçiş yolu… O meşhur Türk-Yunan ilişkileri, gerilimler, tarihi hesaplar, içte kalan topraklar, kısacası paylaşılamayan her şeyin paylaşıldığı bir yer var Ege’nin iki yakasında da: kaldırımlar… Evliya Çelebi’nin dediği gibi, “Sekiz Çeşit rüzgarla yine de havası ılımandır.” Bu kaldırımların!

"Kent Portfolyoları" bölümündeki tüm yazılar


Söyleyin bakalım...

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılan çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Olumlu
Olumsuz

Gönder

Başbakan'a Bir 'Görev Hatırlatması' da Hasankeyfliler'den

25/08/2005

‘Kürt sorunu’, aydınlarla görüşme, Diyarbakır gezisi ve tüm bunlardan sonra ‘dört gözle’ beklenen Milli Güvenlik Kurulu sonrası, “Başbakan’a görev hatırlatması” bir haber başlığı olarak hafızalardaki tazeliğini korurken, bir hatırlatma da kıyıda köşede bir haber başlığı olmakta bile güçlük çeken Hasankeyfliler’den geldi. Ancak, onların hatırlatmak istediği bir iktidar mücadelesinden çok hayatta ve ayakta kalma mücadelesi...

Yeta Bütüç

Hasankeyf şu sıralarda hem peşinden bir türlü ayrılmayan Ilısu Barajı’nın hayaletiyle hem fütursuzca dinamitle balık avlayanlarla mücadele ediyor. Dinamitle balık avı başta Zeynelbey Türbesi ve kale başındaki kule olmak üzere, birçok tarihi eseri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Yani Hasankeyfli, gözünden sakındığı Hasankeyf’ini hem barajdan hem de rastgele balık avından korumaya çalışıyor.

Hasankeyfliler, Başbakan’a bir zamanlar manşetlere kadar uzanabilmiş bir sözünü hatırlatmak niyetinde sadece... Başbakan, “Hasankeyf kurtulacak” demişti. Ve bu, Ilısu barajı projesi Hasankeyf’i yok edemeyecek demekti. Ve bu aynı zamanda Hasankeyfli’nin hem geçmişi hem geleceği ama en çok da umuduydu... Hasankeyf’in küçük rehberlerinden Nihat’ın isteği Başbakan’ın ağzından da söylenince gazete manşetlerindeki köşesine yerleşmişti o günlerde...

Başbakan'a Telgraf Var!

Şimdi Hasankeyf Gönüllüleri, hem dinamitle balık avı hem de Ilısu Barajı tehdidi altında bulunan Hasankeyf için eylemlere başlama kararı aldı. Çünkü Hasankeyf, Ilısu barajı’nın Hasankeyf’i sular altında bırakacak eski projeyle inşa edilmesi tehtidinden kurtulmuş ve yetkililerden hala net bir cevap alabilmiş değil.

Bianet’in Batman Gazetesi’nden aktardığı habere göre Başbakan’ın hatırlamasına yardımcı olmak isteyen, kendine kendince sahip çıkmak isteyen Hasankeyfli, Başbakan’a 29 Ağustos’ta Batman Postanesi’nden bir telgraf yollayacak. 25 Ağustos’ta Hasankeyf için imzalar toplanmaya başlanacak ve 29 Ağustos’ta saat 12:30’u gösterdiğinde telgraf Başbakan’a yollanmış olacak.

Batman Cevap Bekler...

Ne zaman cevap gelir bilinmez; zira Batman uzun süredir bekliyor. Batmanlı, 1. derecede sit alanı olan antik kenti Hasankeyf’in yörelerine iş, aş getirceğini ummak şöyle dursun ayakta kalıp kalmayacağını bile bilmeden bekliyor. Oysa teknoloji ‘ilerledi’! Peki, iletişimin bin bir çeşit yoluyla iletilen mesajlar hala neden ulaşmaz bazı yerlere, ya da ‘hatta bekleme süresi’ni kısaltmamış mıydı bu teknoloji? Öyleyse, Nihat’ın umudu manşetlere çıkalı 2 yıl olmuşken hala niye bekler, neyi bekler Batman, yeniden ve yeniden unutulmayı mı?


ilef tanıtım filmi
radyoilef Canli Yayin
ilef Fotograf Galerileri
Gorünüm
ilef Web Sitesinden

2013-2014 Güz (TDİ101- YDİ101-YDİ102) UZEM Mazeret Sınavları

2013-14 Güz Dönem Sonu Sınav Programı

HALKLA İLİŞKİLER MODELLERİ DERSİ HAKKINDA

Can Dündar İLEF'te

2013-14 Güz Mazeret Sınav Programı

2013-2014 Güz Yarıyılı TDİ-I ile YDİ-101 ve 201( İng.) Uzaktan Eğitim Derslerinin Ara Sınav Programı


 

Bu yazıyı  Yazdır |   Sayfa Başı  
 
© Akıl Defteri
Editör: Yeta Bütüç Editör Yardımcıları: Ahmet Görmez, Selma Arslantaş Yazar: Miray Melikoğlu

Akıl Defteri Anasayfa | İletişim
ilef © 1996-2011 ilef Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi. Tüm hakları saklıdır. | Fakülte iletişim bilgileri