Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

http://www.ilefarsiv.com/akildefteri/

ilef.net Anasayfa    Akıl Defteri Başsayfa    Özel Haber

Anasayfa


Editörün Seçtikleri

11 Eylül'ün Günah Keçisi: Irak
Irak, Mart 2003'ten Bu Yana En Kanlı 1000 Gününü Yaşadı!
Sözde Barışa Gerçek Savaş
Hırvat Savaş Suçlusu Zanlısı General Gotovina Yakalandı
Hepsi...
 

Sekiz Çeşit Rüzgarda Bile Ilımandır Selanik Kaldırımları...
Selanik bir genç kız aslında. Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike’nin adını alarak, Ege’nin en güzel köşelerinden birine kurulmuş “Thessaloniki”… Öznesiyle, nesnesiyle doğduğum kente benziyor Selanik… İlk kez gitmeme rağmen ilk defa görmüyordum bu dar sokakları, Ege insanlarını… Herkes ve her yer tanıdık, bildik. Ara sokaklardan kıvrıla kıvrıla yürürsen mutlaka bir meydan çıkar karşına; İzmir’de Cumhuriyet Meydanı ya da Konak Meydanı, Selanik’te Aristotelous Meydanı… Ege’nin iki yakasında da kordon boyunu ikiye böler meydana geçiş yolu… O meşhur Türk-Yunan ilişkileri, gerilimler, tarihi hesaplar, içte kalan topraklar, kısacası paylaşılamayan her şeyin paylaşıldığı bir yer var Ege’nin iki yakasında da: kaldırımlar… Evliya Çelebi’nin dediği gibi, “Sekiz Çeşit rüzgarla yine de havası ılımandır.” Bu kaldırımların!

"Kent Portfolyoları" bölümündeki tüm yazılar


Söyleyin bakalım...

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılan çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Olumlu
Olumsuz

Gönder

Irak’ta Öldürülen Gazetecilerin Sayısı 48’e Yükseldi

03/08/2005

Serbest muhabir Steven Vincent Irak'ın güneyinde Basra'da ölü bulundu. Ağustos 2003’te Reuters muhabiri Mazen Dana öldürüldüğünde Irak’ta hayatını kaybeden gazeteci sayısı 17 olmuştu, Ağustos 2005’te Serbest muhabir Steven Vincent’ın öldürülmesiyle bu sayı 48’e yükseldi. Amerikalı serbest gazeteci Steven Vincent, kendi ülkesinin Irak’taki “demokrasi” mücadelesinin ilk kurbanı değil, son olması da uzak bir hayalden öteye gidemiyor.

Steven Vincent, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) savaş istatistiklerine göre Irak Savaşı’nda öldürülen 48’inci gazeteci. Savaş istatistikleri her geçen gün kabarıyor; kendi ülkelerinde ölen Iraklılar, gazeteciler ve hem aktör hem kurban olan askerler birer sayı olarak kayıtlardaki yerini alıyor. Bu ölümler Ortadoğu’nun gerçeği olarak kayıtlara geçerken, bazı ölümler terör saldırılarıyla sarsılan Batı için hem kabul edilemez hem de bir mücadele alanı yaratmanın kaçınılmaz olduğu bir gerçek olmaya devam ediyor. Yani dünya ikiyüzlü acılarla kavrulmaya devam ediyor...

Göğsünden çok sayıda kurşun yarası alarak ölen gazetecinin bir arsaya atılmış cesedini Iraklı polisler buldu. BBC’nin haberine göre Vincent ile tercümanı Nuriye Hoyes dün öğleden sonra otellerinin yakınında kaçırıldı. Polisler, dün gece geç saatlerde ise, aldıkları bir ihbar üzerine gittikleri bir boş arsada, Steven Vincent'i ölü, tercümanı ise ağır yaralı olarak buldu.

Amerikalı serbest gazeteci Steven Vincent, kendi ülkesinin Irak’taki “demokrasi” mücadelesinin ilk kurbanı değil, son olması da uzak bir hayalden öteye gidemiyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’ne göre Irak Savaşı’nın başladığı 2003 yılının mart ayından bugüne 47 gazeteci, 16 medya asistanı öldü, 2 gazeteci ise kayıp.

Bu rakamlar, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün Bağdat’ta kaldıkları otelin bombalanmasıyla hayatını kaybeden iki gazetecinin ardından yayınladığı açıklamayı hatırlatıyor. Açıklamada şu cümleler vardı: “Irak’ta öldürülen tüm gazetecilerden ABD Başkanı George W. Bush ve yönetimi sorumludur.”


ilef tanıtım filmi
radyoilef Canli Yayin
ilef Fotograf Galerileri
Gorünüm
ilef Web Sitesinden

2013-2014 Güz (TDİ101- YDİ101-YDİ102) UZEM Mazeret Sınavları

2013-14 Güz Dönem Sonu Sınav Programı

HALKLA İLİŞKİLER MODELLERİ DERSİ HAKKINDA

Can Dündar İLEF'te

2013-14 Güz Mazeret Sınav Programı

2013-2014 Güz Yarıyılı TDİ-I ile YDİ-101 ve 201( İng.) Uzaktan Eğitim Derslerinin Ara Sınav Programı


 

Bu yazıyı  Yazdır |   Sayfa Başı  
 
© Akıl Defteri
Editör: Yeta Bütüç Editör Yardımcıları: Ahmet Görmez, Selma Arslantaş Yazar: Miray Melikoğlu

Akıl Defteri Anasayfa | İletişim
ilef © 1996-2011 ilef Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi. Tüm hakları saklıdır. | Fakülte iletişim bilgileri