Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

http://www.ilefarsiv.com/akildefteri/

ilef.net Anasayfa    Akıl Defteri Başsayfa    Özel Haber

Anasayfa


Editörün Seçtikleri

11 Eylül'ün Günah Keçisi: Irak
Irak, Mart 2003'ten Bu Yana En Kanlı 1000 Gününü Yaşadı!
Sözde Barışa Gerçek Savaş
Hırvat Savaş Suçlusu Zanlısı General Gotovina Yakalandı
Hepsi...
 

Sekiz Çeşit Rüzgarda Bile Ilımandır Selanik Kaldırımları...
Selanik bir genç kız aslında. Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike’nin adını alarak, Ege’nin en güzel köşelerinden birine kurulmuş “Thessaloniki”… Öznesiyle, nesnesiyle doğduğum kente benziyor Selanik… İlk kez gitmeme rağmen ilk defa görmüyordum bu dar sokakları, Ege insanlarını… Herkes ve her yer tanıdık, bildik. Ara sokaklardan kıvrıla kıvrıla yürürsen mutlaka bir meydan çıkar karşına; İzmir’de Cumhuriyet Meydanı ya da Konak Meydanı, Selanik’te Aristotelous Meydanı… Ege’nin iki yakasında da kordon boyunu ikiye böler meydana geçiş yolu… O meşhur Türk-Yunan ilişkileri, gerilimler, tarihi hesaplar, içte kalan topraklar, kısacası paylaşılamayan her şeyin paylaşıldığı bir yer var Ege’nin iki yakasında da: kaldırımlar… Evliya Çelebi’nin dediği gibi, “Sekiz Çeşit rüzgarla yine de havası ılımandır.” Bu kaldırımların!

"Kent Portfolyoları" bölümündeki tüm yazılar


Söyleyin bakalım...

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılan çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Olumlu
Olumsuz

Gönder

'EXIT' Srebrenica!

30/07/2005

5 yıl önce Slobodan Miloseviç'e karşı on binlerce öğrencinin rejim karşıtı eylemleri sırasında ortaya çıkan ‘EXIT’ müzik festivalinin ‘direnişi’ bu yıl yara aldı. ‘Çocuklarımıza ve torunlarımıza Srebrenica’da yaşanan katliamın bir daha asla tekrarlanmayacağı sözünü verelim’ mesajını vermek isteyen festival organizatörleri engellemelerle karşılaştı. Hem Sırp Radikal Partisi’nin açıklamaları hem de sözde bomba tehdidi uyarılarıyla yetkililerden gelen baskılar bu yılın mesajını festivalin ‘dışında’ bıraktı.

Yeta Bütüç

Balkanların en büyük müzik festivallerinden biri olan “EXIT” bu yıl hem doğanın hem de yetkililerin baskısı altında gerçekleşti. Festival fikri, 5 yıl önce Slobodan Miloseviç'e karşı on binlerce öğrencinin rejim karşıtı eylemleri sırasında ortaya çıkmıştı ama festivalin bu direniş kültürü bu yıl yara aldı. Festivalde bu yıl Srebrenica katliamında hayatlarını kaybedenlerin anısına etkinlikler yapılması planlanıyordu. Ancak hem Sırp Radikal Partisi’nin açıklamaları hem de sözde bomba tehdidi uyarılarıyla yetkililerden gelen baskılar bu yılın mesajını festivalin ‘dışında’ bıraktı.

Festivalde, Srebrenica katliamında hayatlarını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulunulmasını, ardından Annie Lennox'un "I Saved the World Today" (Bugün Dünyayı Kurtardım) adlı şarkısının çalınması düşünüyordu. Ayrıca, yayınlanacak bildiride, "Srebrenica, Bratunac, Vukovar, Oluja, Ahmici, Djakovica ve Staro Gacko'da yaşananlardan on yıl sonra bugün çocuklarımıza ve torunlarımıza bu olayların bir daha asla tekrarlanmayacağı sözünü verelim", mesajı verilecekti. Balkan Times’ın haberine göre, Novi Sad belediyesini yöneten Sırp Radikal Partisi Başkanı Tomislav Nikoliç, "Eğer Srebrenica gündeme getirilerek provokasyon yaratılırsa gelecek yıl EXIT festivali diye bir şey olmaz" diyerek festivalin anlamlı mesajına müdahale etti.

Bu açıklamaların üzerine bir de yerel polisin, ‘festivalde savaş karşıtı mesajların öne çıkarılması halinde bazı saldırılar olabileceği’ yönündeki uyarısı gelince yüzyılın en büyük katliamlarından biri olan Srebrenica katliamı festivalin dışında kaldı. Oysa Balkanlar'da yapılan en büyük müzik festivali olan EXIT, Miloseviç rejimi karşıtı öğrenci hareketinden sonraki 5 yıl boyunca Balkanlarla ilgili tüm sorunlara dünyanın dikkatini çekmekte aracılık yapıyordu. Festival her zaman ‘Direniş kültürü’nün önemli bir alanı oldu ve güçlü mesajlarıyla dikkat çekti.

Affedemem…

Festivalin Genel Müdürü Bojan Boskoviç, Balkan Times’a yaptığı açıklamada "Burada amaç sadece Srebrenica'yı anmak değil, bir dakika için Sırplara, Hırvatlara, Bosnalılara ve diğer herkese karşı işlenen bir sürü savaş suçundan biri olan Srebrenica'yı hatırlamak. Yaptığımız şeyin siyasileştirilmesini istemiyorum" dedi.

EXIT festivali Srebrenica katliamına mecburen ‘Exıt’ dedi ama Bosnalı grup Dubioza Kolektiv, Srebrenica katliamını anlatan "Cannot Forgive" (Affedemem) adlı şarkısını tüm engellemelere rağmen söyledi.

Radovan Karadziç’e: ‘Teslim Ol Karadziç’

Bazı yetkililer’ EXIT müzik festivalinde, Srebrenica’da yaşanan acılara saygı amacıyla düzenlenen anma törenine bile katlanamadı. Ama yaşanan dramın ağırlığı soykırım suçlularından Radovan Karadziç’in ailesini bile pes ettirdi. 43 ay süren Saraybosna kuşatması ve 8 bin Bosnalı Müslüman’ın öldürüldüğü 1995 Srebrenica katliamının sorumlularından Karadziç’in karısı, eşini Eski Yugoslavya Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesine (ICTY) teslim olmaya çağırdı. Associated Press Ajansı'nca yayınlanan bu çağrıda Ljiljana Karadziç eşine şöyle sesleniyor: "Sana olan sadakatimle çocuklara ve torunlara olan sadakatim arasında bir seçim yapmam gerekti ve yaptım. Bunu senden istemek bana çok acı veriyor olmasına rağmen bunu yapıyorum. Bütün kalbim ve ruhumla sana teslim olman için yalvarıyorum. Ailemiz için bu özveride bulunmalıyız."

Balkanlılar, yalnızca Karadziç’in ailesi için değil, tüm Balkanlar için Karadziç’in ve diğer soykırım suçlularının teslim olmasını, Miloseviç’i tahtından indiren gençlerin barış çığlıklarının devam etmesini bekliyor.


Fotoğraf:Jelena Tusup

ilef tanıtım filmi
radyoilef Canli Yayin
ilef Fotograf Galerileri
Gorünüm
ilef Web Sitesinden

2013-2014 Güz (TDİ101- YDİ101-YDİ102) UZEM Mazeret Sınavları

2013-14 Güz Dönem Sonu Sınav Programı

HALKLA İLİŞKİLER MODELLERİ DERSİ HAKKINDA

Can Dündar İLEF'te

2013-14 Güz Mazeret Sınav Programı

2013-2014 Güz Yarıyılı TDİ-I ile YDİ-101 ve 201( İng.) Uzaktan Eğitim Derslerinin Ara Sınav Programı


 

Bu yazıyı  Yazdır |   Sayfa Başı  
 
© Akıl Defteri
Editör: Yeta Bütüç Editör Yardımcıları: Ahmet Görmez, Selma Arslantaş Yazar: Miray Melikoğlu

Akıl Defteri Anasayfa | İletişim
ilef © 1996-2011 ilef Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi. Tüm hakları saklıdır. | Fakülte iletişim bilgileri