Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

http://www.ilefarsiv.com/akildefteri/

ilef.net Anasayfa    Akıl Defteri Başsayfa    Özel Haber

Anasayfa


Editörün Seçtikleri

11 Eylül'ün Günah Keçisi: Irak
Irak, Mart 2003'ten Bu Yana En Kanlı 1000 Gününü Yaşadı!
Sözde Barışa Gerçek Savaş
Hırvat Savaş Suçlusu Zanlısı General Gotovina Yakalandı
Hepsi...
 

Sekiz Çeşit Rüzgarda Bile Ilımandır Selanik Kaldırımları...
Selanik bir genç kız aslında. Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike’nin adını alarak, Ege’nin en güzel köşelerinden birine kurulmuş “Thessaloniki”… Öznesiyle, nesnesiyle doğduğum kente benziyor Selanik… İlk kez gitmeme rağmen ilk defa görmüyordum bu dar sokakları, Ege insanlarını… Herkes ve her yer tanıdık, bildik. Ara sokaklardan kıvrıla kıvrıla yürürsen mutlaka bir meydan çıkar karşına; İzmir’de Cumhuriyet Meydanı ya da Konak Meydanı, Selanik’te Aristotelous Meydanı… Ege’nin iki yakasında da kordon boyunu ikiye böler meydana geçiş yolu… O meşhur Türk-Yunan ilişkileri, gerilimler, tarihi hesaplar, içte kalan topraklar, kısacası paylaşılamayan her şeyin paylaşıldığı bir yer var Ege’nin iki yakasında da: kaldırımlar… Evliya Çelebi’nin dediği gibi, “Sekiz Çeşit rüzgarla yine de havası ılımandır.” Bu kaldırımların!

"Kent Portfolyoları" bölümündeki tüm yazılar


Söyleyin bakalım...

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılan çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Olumlu
Olumsuz

Gönder

Düşünce Özgürlüğü TCK Labirentine Girdi!

01/06/2005

1 Nisan’da yürürlüğe girmesi beklenen yasa kamuoyundan gelen tepkiler üzerine 1 Haziran’a ertelenmişti. Yapılan değişiklikler henüz Cumhurbaşkanı Necdet Sezer tarafından onaylanmadığı için yasa 1 Nisan’daki şekliyle yürürlükte. Tasarının gerekçesinde insan hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığına işaret ediliyor; ancak siyasi haklar ve düşünce özgürlüğü ile ilgili düzenlemeler bununla çelişiyor. Yani, fikir beyan etmek isteyenler ceza almamak için TCK labirentinde yolunu bulmaya çalışacak.

Türkiye’nin, 41 yıllık Avrupa Birliği macerasında gerçekleştirdiği değişikliklerin en çok tartışılanlarından biri, 78 yıllık Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) değişiklikler oldu. TCK, TBMM tarafından 1 Mart 1926 tarihinde 1889 İtalyan Ceza Kanunu’ndan tercüme edilerek kabul edilmişti. Ceza Kanunu kabul edildiğinden bu güne kadar tam 58 kere değişikliğe uğradı. Ancak bu sefer değişikliklerin, başka ülkelerin kanunları baz alınmadan yapıldığı söylendi. Eski maddeler üzerinde değişiklik yapılmadan yeni maddeler konuldu. İşte yeni TCK’nın uğradığı değişiklikler sonrasında en çok tartışılan nokta da bu oldu. Toplumsal yapının ve ihtiyaçların yeterli seviyede göz önünde bulundurulmadığı noktasında yapılan tartışmalarda, yasanın tepeden inmeci bir yöntemle uygulamaya konulması tartışmaların çıkış noktası oldu.

Türk halkı, 78 yıldan bu yana var olan TCK’yı zina maddesindeki yeni düzenleme ile tartışmaya başlamıştı. Uyum yasaları çerçevesinde TCK’da insan hak ve özgürlükleri korunurken kamu düzeninin de sağlandığı bir düzenleme yapılması hedeflendi. Yasalar önünde başta kadın-erkek eşitliği olmak üzere pek çok eşitsizlik ortadan kaldırılarak, töre ve namus cinayetlerine uygulanan ceza indiriminin iptali için yola çıkıldı. Ancak TCK’ya tepkiler mecliste görüşüldüğü günlerde gelmeye başladı ve yürürlükte olduğu şu günde de devam ediyor.

Düşünce Özgürlüğü İle İlgili Maddeler Yasanın Gerekçesiyle Çelişiyor

Tasarının gerekçesinde insan hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığına işaret ediliyor; ancak siyasi haklar ve düşünce özgürlüğü ile ilgili düzenlemeler bununla çelişiyor.

Örneğin, hakimlere verilen geniş taktir yetkisinin, aynı suçla ilgili ülke genelindeki uygulamalarda farklılıklara yol açacağı düşünülüyor. Yasadaki eksiklikleri ise Yargıtay içtihatlarının dolduracağı söyleniyor.

İtiraza neden olan maddelerin en başında 312. madde geliyor. Hukukçular “temel milli yarar” kavramının kişiden kişiye değişebileceği nedeniyle, sabit ve kesin bir tanımının yapılamamasının maddenin, demokratik hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığının altını çiziyor. Hukukçular, düşünce ve ifade özgürlüğünü düzenleyen maddelerin yargıçların yorumuna bırakmayacak şekilde kaleme alınmasını istiyor.

Basın TCK Kıskacında

Yeni TCK’da basına da ağır yaptırımlar var. TCK’da yapılan yeni düzenlemeler sonrasında en fazla tepki gösteren meslek gruplarından biri de gazeteciler oldu. TCK’nın yürürlüğe girmesi ile ifade özgürlüğüne ve haber verme haklarına kısıtlamalar getirildiğini savunan gazeteciler, basının kişilerin baskısı altında kalabileceğini düşünüyor. 1 Nisan’dan bu yana geçen zamanda yapılan değişiklikler ise basının şikayetçi olduğu noktalarda iyileşmeler içermiyor.

Soruşturmanın gizliliğini ihlal edenlere 1-3 yıl hapis cezası verilecek. Bu suçun basın tarafından işlenmesi durumunda ise ceza yarı oranında artırılacak.

Kişilerin suçlu olarak damgalanmalarını sağlayacak görüntüler yayınlayanlar, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası alacak.

Soruşturma ve kovuşturma sırasında izinsiz olarak ses veya görüntü kayıt alan kişiler, 6 aya kadar hapis cezası alacak.


ilef tanıtım filmi
radyoilef Canli Yayin
ilef Fotograf Galerileri
Gorünüm
ilef Web Sitesinden

2013-2014 Güz (TDİ101- YDİ101-YDİ102) UZEM Mazeret Sınavları

2013-14 Güz Dönem Sonu Sınav Programı

HALKLA İLİŞKİLER MODELLERİ DERSİ HAKKINDA

Can Dündar İLEF'te

2013-14 Güz Mazeret Sınav Programı

2013-2014 Güz Yarıyılı TDİ-I ile YDİ-101 ve 201( İng.) Uzaktan Eğitim Derslerinin Ara Sınav Programı


 

Bu yazıyı  Yazdır |   Sayfa Başı  
 
© Akıl Defteri
Editör: Yeta Bütüç Editör Yardımcıları: Ahmet Görmez, Selma Arslantaş Yazar: Miray Melikoğlu

Akıl Defteri Anasayfa | İletişim
ilef © 1996-2011 ilef Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi. Tüm hakları saklıdır. | Fakülte iletişim bilgileri