Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

http://www.ilefarsiv.com/akildefteri/

ilef.net Anasayfa    Akıl Defteri Başsayfa    Özel Haber

Anasayfa


Editörün Seçtikleri

11 Eylül'ün Günah Keçisi: Irak
Irak, Mart 2003'ten Bu Yana En Kanlı 1000 Gününü Yaşadı!
Sözde Barışa Gerçek Savaş
Hırvat Savaş Suçlusu Zanlısı General Gotovina Yakalandı
Hepsi...
 

Sekiz Çeşit Rüzgarda Bile Ilımandır Selanik Kaldırımları...
Selanik bir genç kız aslında. Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike’nin adını alarak, Ege’nin en güzel köşelerinden birine kurulmuş “Thessaloniki”… Öznesiyle, nesnesiyle doğduğum kente benziyor Selanik… İlk kez gitmeme rağmen ilk defa görmüyordum bu dar sokakları, Ege insanlarını… Herkes ve her yer tanıdık, bildik. Ara sokaklardan kıvrıla kıvrıla yürürsen mutlaka bir meydan çıkar karşına; İzmir’de Cumhuriyet Meydanı ya da Konak Meydanı, Selanik’te Aristotelous Meydanı… Ege’nin iki yakasında da kordon boyunu ikiye böler meydana geçiş yolu… O meşhur Türk-Yunan ilişkileri, gerilimler, tarihi hesaplar, içte kalan topraklar, kısacası paylaşılamayan her şeyin paylaşıldığı bir yer var Ege’nin iki yakasında da: kaldırımlar… Evliya Çelebi’nin dediği gibi, “Sekiz Çeşit rüzgarla yine de havası ılımandır.” Bu kaldırımların!

"Kent Portfolyoları" bölümündeki tüm yazılar


Söyleyin bakalım...

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılan çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Olumlu
Olumsuz

Gönder

Basın Artık ‘Daha Özgür’!

20/10/2005

Basın Kanunu, Türk Ceza Kanunu derken meğer Türkiye basın özgürlüğü konusunda epey yol almış. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün basın özgürlüğü sıralamasında geçen yıl 114’üncü olan Türkiye bu yıl 98’inci sıraya yükseldi. Rapora göre, ordu ve Kürt sorunuyla ilgili haber yapmak hala riskli…

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü “Dünyada Basın Özgürlüğü” raporunu açıkladı. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Kuzey Avrupa ülkeleri 167 ülkeden oluşan listenin ilk sıralarında yer alıyor. Basın Özgürlüğü raporundaki sıralamada listenin birincisi de sonuncusu da değişmedi: Danimarka birinci sırada, Kuzey Kore ise yine son sırada. Türkiye ise basın özgürlüğünde geçen yıla oranla 16 basamak daha yükseldi. Geçen yıl 114’üncü sırada olan Türkiye bu yıl 98’inci sırada yer aldı.

Ordu ve Kürt Sorunu Hakkında Haber Hala Riskli

Örgüt, bu yükselişin gerekçesini ise şöyle açıklıyor: “AB sürecinde bazı reformların yapıldığı ve hapisteki bazı gazetecilerin serbest bırakıldı.” Ancak raporda “ordu ve Kürt sorunuyla ilgili haber yapmanın hala bir risk olduğu” ifadesi de yer alıyor.

Amerika 20 Basamak Geriledi, Irak 157’inci…

Rapora göre ABD geçen yıla göre 20 basamak birden gerileyerek 44’üncü oldu. Bu düşüşün nedeni ise New York Times muhabiri Judith Miller’in haber kaynağını açıklamadığı için yaklaşık 3 ay hapis yatması.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü “Dünyada Basın Özgürlüğü” raporunda 2003’ten bugüne işgal altında bulunan, 72 gazetecinin hayatını kaybettiği Irak ise 157’nci sırada yer aldı.

www.rsf.org


ilef tanıtım filmi
radyoilef Canli Yayin
ilef Fotograf Galerileri
Gorünüm
ilef Web Sitesinden

2013-2014 Güz (TDİ101- YDİ101-YDİ102) UZEM Mazeret Sınavları

2013-14 Güz Dönem Sonu Sınav Programı

HALKLA İLİŞKİLER MODELLERİ DERSİ HAKKINDA

Can Dündar İLEF'te

2013-14 Güz Mazeret Sınav Programı

2013-2014 Güz Yarıyılı TDİ-I ile YDİ-101 ve 201( İng.) Uzaktan Eğitim Derslerinin Ara Sınav Programı


 

Bu yazıyı  Yazdır |   Sayfa Başı  
 
© Akıl Defteri
Editör: Yeta Bütüç Editör Yardımcıları: Ahmet Görmez, Selma Arslantaş Yazar: Miray Melikoğlu

Akıl Defteri Anasayfa | İletişim
ilef © 1996-2011 ilef Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi. Tüm hakları saklıdır. | Fakülte iletişim bilgileri