Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

http://www.ilefarsiv.com/fotograf/

ilef.net Anasayfa    Fotograf Atölyesi Başsayfa    Yarışmalar

Anasayfa


Editörün Seçtikleri

Cumhuriyetin Başkenti Kitabı Çıktı
"Binyıl Kalkınma Hedefleri" Fotoğraf Yarışması
Kurtuluş Savaşı'ndan Ankara Üniversitesi'ne
iCan 06 Yarışması'nda Derece
Ulusal Fotoğraf Yarışmaları
Hepsi...
 


Diane Arbus (1923-1971)
Asıl adı Diane Nemerov olan belki de 20.yy’nin adından en çok söz ettiren kadın fotoğrafçısı. Arbus’u üne kavuşturan, toplumsal hayatın uç noktalarında yaşayan (ya da en azından öyle görünen) insanları portrelemesidir. Arbus’un portre tarzı, öncelikle August Sander’in Alman halkı üzerine yüzyılın ilk yarısında yaptığı çalışma, Çiftçi Güvenliği Örgütü (FSA) fotoğrafçılarının 1930’larda Amerikan taşrasında gerçekleştirdikleri çalışmalardan ve 1950’li yıllarda gelişen orta sınıf Amerikan hayatını fotoğraflayan Robert Frank gibi fotoğrafçılarla paralellik göstermektedir.

Irving Penn (1917- )
"Photographing a cake can be art" —Irving Penn 1917’de New Jersey’de doğan Penn, tasarım okumuştur. 1937 yılında, mezun olmasına henüz 1 yıl varken Penn’in çizimleri Harper’s Bazzar’da yayınlanmıştır. Daha sonra fotoğraf kariyerine başlamıştır ve Vogue Dergisi’nde çalışmaya başlamıştır. Önceleri kapak illistürasyonları yapan Penn, daha sonra kapak fotoğrafı çekmiştir. Penn, hayli stilize ve zorlayıcı moda fotoğrafı stilini geliştirmiştir. Savaş sonrası dönemin şık ve göz kamaştırıcı kadın kavramını yansıttığı fotoğraflarıyla tanınmaya başlamıştır.

Bill Brandt (1904-1983)
Brandt 1931 yılından sonra İngiliz toplumunu, özellikle ingiliz aristokrasisini fotoğraflamaya başlamıştır. Bu çalışmasını 1936’da “English at home” ve 1938’de “A Night in London” kitaplarıyla yayınlamıştır. Sürrealizm hareketinin zirvede olduğu bir dönemde, Brandt’ın çalışmalarında Man Ray’in ve bu akıma dahil olan diğer sanatçıların etkisi görülmektedir. Brandt aynı zamanda Harper’s Bazaar, Lilliput, Picture Post ve The Bystander dergilerine de düzenli olarak fotoğraf çekmiştir.

Man Ray (1890 - 1976)
"I paint what cannot be photographed, I photograph the things I don't want to paint." Çok yönlü bir sanatçı olan Man Ray’in, fotoğraftan resme, heykelden sinemaya neredeyse ürün vermediği alan kalmamıştır. Ayrıcı tasarımcı ve yazar olarak da bilinir. 27 Ağustos 1889 Amerika'nın Pensilvanya eyaletinde doğan ve asıl adı Emanuel Radnitsky olan sanatçı, daha sonra kullanım ve telaffuz zorlukları nedeniyle adını Man Ray olarak değiştirmiştir.

"Ustalar" bölümündeki tüm yazılar


“Türkiye’nin Ağaçları ve Ormanları” Fotoğraf Yarışması

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu, 2007-2008 döneminde “Türkiye’nin Ağaçları ve Ormanları” konulu bir fotoğraf yarışması düzenliyor. “Çevre” teması altında yapılan bu yarışmaya, bu websitesi aracılığıyla 23 Haziran 2008, saat 17:00’ye kadar fotoğraflarını yükleyen 18 yaşını doldurmuş TC veya AB vatandaşları katılabilir.

Fotoğraf Yarışması, 1 Ocak 2007 tarihinden sonra Türkiye’de siyah-beyaz ve/veya renkli olarak çekilmiş en fazla 3 fotoğraf gönderecek tüm profesyonel ve amatör fotoğrafçıların katılımına açık.

01/05/2008

"Binyıl Kalkınma Hedefleri" Fotoğraf Yarışması

Birleşmiş Milletler, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin katkılarıyla "Binyıl Kalkınma Hedefleri" başlıklı bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Son katılım tarihi 23 Kasım 2007 olan yarışmaya siyah/beyaz ve renkli dalda en fazla 5 fotoğraf ile katılınabilecek. 10/10/2007

"Üsküdar'da Zaman" Konulu Fotoğraf Yarışması

Üsküdar Belediyesi; Üsküdar'da yaz mevsiminin yansımalarını fotoğrafçı gözüyle belirlemek amacıyla "Üsküdar'da Zaman" konulu bir fotoğraf yarışması düzenliyor. 21/06/2007

Ytong Fotoğraf Yarışması

Türk Ytong Sanayi A.Ş., "Ülkemiz, İnsanımız ve Ytong" konulu bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Seçici Kurul Üyeleri dışında, amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçılara açık olan ve renkli baskı dalında yapılacak olan yarışmaya, fotoğrafçılar en çok 3 eserle katılabilecekler. Yarışmada birinci olan 5.000 YTL, ikinci olan eser 2.500 YTL, üçüncü olan eserse 1.500 YTL ile ödüllendirilecek. Son katılım tarihi 31 Ağustos 2007 olan yarışmanın seçici kurulunda Izzet KERİBAR (EFIAP, Fotoğraf Sanatçısı), Nadir EDE (Fotoğraf Dergisi Editörü), Bülent ÖZGÖREN (Fotoğraf Sanatçısı), Feyza BERKER (Fotoğraf Sanatçısı) ve

Lebriz AKDENİZ (Türk Ytong) yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için;

http://www.ytong.com.tr/fotografyarismasi/ 28/05/2007

"Kadın Gözüyle Hayattan Kareler"

Anadolu Hayat Emeklilik, ‘Kadın Gözüyle Hayattan Kareler’ başlığı altında bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Anadolu Hayat Emeklilik’in İFSAK danışmanlığında yürüttüğü yarışmaya tüm amatör ve profesyonel kadın fotoğrafçılar, baskılı ve dijital olarak görüntülenmiş yaşam fotoğrafları ve bu karelerin küçük öyküleri ile 31 Ağustos 2007 Cumartesi tarihine kadar başvurabilecekler.

03/05/2007

Türk-Amerikan Derneği Fotoğraf Yarışması

Türk-Amerikan Derneği (TAD) “Türk-Amerikan Dostluğundan Yansımalar” konulu bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Katılımcıların yarışmaya yalnızca bir adet siyah beyaz veya renkli fotoğrafla katılabilecekleri yarışmanın son başvuru tarihi 4 Mayıs 2007.

Ayrıntılı bilgi için; www.taa-ankara.org.tr 13/04/2007

f: Dergisi Fotoğraf Yarışması Düzenliyor

Geçtiğimiz ay yayın hayatına başlayan f: dergisi "çelişki" konulu bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Internet ortamında düzenlenecek olan yarışmaya www.fdergisi.com adresinde yer alan "Fotoğraf Yarışması" bölümünden fotoğraflar gönderilebilecek. Yarışmaya katılmak isteyenler siyah beyaz ya da renkli, kimyasal ya da dijital, belgesel, kavramsal ya da deneysel en fazla dört fotoğraf gönderebilecekler. 13/04/2007

“Çelik ve Yaşam” Konulu Fotoğraf Yarışması

Zonguldak'ın Ereğli ilçesindeki Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) tarafından ''Çelik ve Yaşam'' konulu fotoğraf yarışması düzenleniyor.

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu işbirliğiyle gerçekleştirilecek yarışmaya, üniversitelerin iletişim ile güzel sanatlar fakültelerinin fotoğraf ve görsel tasarım bölümlerinde lisans eğitimi gören öğrenciler katılabilecek. Son başvuru tarihi 18 Mayıs olan yarışmada birinciye bin 500, ikinciye bin ve üçüncüye 750 YTL ödül verilecek.

06/04/2007

Farkında mısın?

Toplum Gönüllüleri Vakfı, (TOG) insan hakları konusunda toplumsal bilinci artırmak için ’Farkında mısın?’ adlı fotoğraf yarışması düzenliyor. İki dalda yapılacak yarışmada ilk üçe girenlere para ödülü verilirken, ilk 100 eser bir kitapta toplanıp yayımlanacak.

Ayrintili bilgi icin; www.farkindamisin.org 06/04/2007

Ege’nin iki yakasındaki fotoğrafçılara çağrı

Defne Türk-Yunan Dostluk Derneği bu yıl 6.’sı yapılacak olan Türk-Yunan Dostluk Festivali–2007 kapsamında ana teması ‘YÜZLER’ olan bir fotoğraf sergisi düzenliyor. 9-10 Haziran’da Antalya’da, 11-12 Haziran’da Rodos’ta yapılacak olan festival boyunca hem Antalya’da, hem de Rodos’ta fotoğraf sergisi açılacak. Yaşamdan, İnsandan, Kentten yüzler konulu serginin bu yılki onur konukları Türkiye’den Ara Güler, Yunanistan’dan da Nikos Economopoulos olacak. 22/03/2007

"Genc İZ"

Fotoğrafevi ve İz Dergisi genç fotoğrafçılara destek olmak amacıyla "Genc İz" adlı bir proje düzenliyor. Proje kapsamında belirli bir tema etrafında oluşturulmuş portfolyaları ile başvuran genç fotoğrafçıların fotoğrafları İz Dergisi'nde yayınlanacak ve Türkiye ve yurtdışında organize edilecek sergilerde sergilenecek.


21/03/2007

Fotoğrafın 4. Nesil Genç Solukları Aranıyor

İlk olarak bundan altı yıl önce, 2001 yılında, "Bugüne kadar çalışmalarını dar bir çevrenin dışına çıkarma şansını yakalayamamış ve Türk fotoğrafında 'Ben de varım!' demek isteyen genç fotoğrafçıların işlerini fotoğrafseverlerle buluşturmak." amacıyla yola çıkan keşif projesi "Türk Fotoğrafında Genç Soluklar" 2007 yılında dördüncü kez gerçekleştiriliyor. Sanatın çeşitli dallarında gerçekleştirilen bu tip projeler, değişen dünyayla birlikte değişmekte olan sanatsal yaklaşımların izini sürmek açısından genç sanatçılara bir öncelik tanır ve bu genç sanatçıların kendilerine has enerjileri ve heyecanlarıyla yorumladıkları dünyayı izleyicilere sunar. Tek tek fotoğraflar üzerinden yapılan değerlendirmeler üzerine kurulu fotoğraf yarışmaları mekanizmasının dışında bir yapısı olan "Genç Soluklar" da, ülke fotoğrafındaki durgunluğu kırmayı, yeni isimlere/yaklaşımlara öncelik tanımayı ve fotoğrafçıların zamana yayılan belirli bir konu üzerine çalıştıkları, belli bir dil/duygu/yaklaşım bütünlüğü olan tematik çalışmalar yapmasını teşvik etmeyi hedefliyor. 14/03/2007Fotograf Atölyesi içinde
ilef.net'te
Web'de
ilef tanıtım filmi
radyoilef Canli Yayin
ilef Fotograf Galerileri
Gorünüm
ilef Web Sitesinden

2013-2014 Güz (TDİ101- YDİ101-YDİ102) UZEM Mazeret Sınavları

2013-14 Güz Dönem Sonu Sınav Programı

HALKLA İLİŞKİLER MODELLERİ DERSİ HAKKINDA

Can Dündar İLEF'te

2013-14 Güz Mazeret Sınav Programı

2013-2014 Güz Yarıyılı TDİ-I ile YDİ-101 ve 201( İng.) Uzaktan Eğitim Derslerinin Ara Sınav Programı


 

|

© Fotograf Atölyesi
Editörler: Atila Cangır, Tuğba Kanlı İşçilik: Tuğba Kanlı Ustalar Kategorisi Metinler: Tolga Hepdinçler, Özgür Yaren, Tuğba Kanlı

Fotograf Atölyesi Anasayfa | İletişim
ilef © 1996-2011 ilef Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi. Tüm hakları saklıdır. | Fakülte iletişim bilgileri