Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

http://www.ilefarsiv.com/fotograf/

ilef.net Anasayfa    Fotograf Atölyesi Başsayfa

Anasayfa


Editörün Seçtikleri

Cumhuriyetin Başkenti Kitabı Çıktı
"Binyıl Kalkınma Hedefleri" Fotoğraf Yarışması
Kurtuluş Savaşı'ndan Ankara Üniversitesi'ne
iCan 06 Yarışması'nda Derece
Ulusal Fotoğraf Yarışmaları
Hepsi...
 


Diane Arbus (1923-1971)
Asıl adı Diane Nemerov olan belki de 20.yy’nin adından en çok söz ettiren kadın fotoğrafçısı. Arbus’u üne kavuşturan, toplumsal hayatın uç noktalarında yaşayan (ya da en azından öyle görünen) insanları portrelemesidir. Arbus’un portre tarzı, öncelikle August Sander’in Alman halkı üzerine yüzyılın ilk yarısında yaptığı çalışma, Çiftçi Güvenliği Örgütü (FSA) fotoğrafçılarının 1930’larda Amerikan taşrasında gerçekleştirdikleri çalışmalardan ve 1950’li yıllarda gelişen orta sınıf Amerikan hayatını fotoğraflayan Robert Frank gibi fotoğrafçılarla paralellik göstermektedir.

Irving Penn (1917- )
"Photographing a cake can be art" —Irving Penn 1917’de New Jersey’de doğan Penn, tasarım okumuştur. 1937 yılında, mezun olmasına henüz 1 yıl varken Penn’in çizimleri Harper’s Bazzar’da yayınlanmıştır. Daha sonra fotoğraf kariyerine başlamıştır ve Vogue Dergisi’nde çalışmaya başlamıştır. Önceleri kapak illistürasyonları yapan Penn, daha sonra kapak fotoğrafı çekmiştir. Penn, hayli stilize ve zorlayıcı moda fotoğrafı stilini geliştirmiştir. Savaş sonrası dönemin şık ve göz kamaştırıcı kadın kavramını yansıttığı fotoğraflarıyla tanınmaya başlamıştır.

Bill Brandt (1904-1983)
Brandt 1931 yılından sonra İngiliz toplumunu, özellikle ingiliz aristokrasisini fotoğraflamaya başlamıştır. Bu çalışmasını 1936’da “English at home” ve 1938’de “A Night in London” kitaplarıyla yayınlamıştır. Sürrealizm hareketinin zirvede olduğu bir dönemde, Brandt’ın çalışmalarında Man Ray’in ve bu akıma dahil olan diğer sanatçıların etkisi görülmektedir. Brandt aynı zamanda Harper’s Bazaar, Lilliput, Picture Post ve The Bystander dergilerine de düzenli olarak fotoğraf çekmiştir.

Man Ray (1890 - 1976)
"I paint what cannot be photographed, I photograph the things I don't want to paint." Çok yönlü bir sanatçı olan Man Ray’in, fotoğraftan resme, heykelden sinemaya neredeyse ürün vermediği alan kalmamıştır. Ayrıcı tasarımcı ve yazar olarak da bilinir. 27 Ağustos 1889 Amerika'nın Pensilvanya eyaletinde doğan ve asıl adı Emanuel Radnitsky olan sanatçı, daha sonra kullanım ve telaffuz zorlukları nedeniyle adını Man Ray olarak değiştirmiştir.

"Ustalar" bölümündeki tüm yazılar
Fotograf Atölyesi içinde
ilef.net'te
Web'de
ilef tanıtım filmi
radyoilef Canli Yayin
ilef Fotograf Galerileri
Gorünüm
ilef Web Sitesinden

2013-2014 Güz (TDİ101- YDİ101-YDİ102) UZEM Mazeret Sınavları

2013-14 Güz Dönem Sonu Sınav Programı

HALKLA İLİŞKİLER MODELLERİ DERSİ HAKKINDA

Can Dündar İLEF'te

2013-14 Güz Mazeret Sınav Programı

2013-2014 Güz Yarıyılı TDİ-I ile YDİ-101 ve 201( İng.) Uzaktan Eğitim Derslerinin Ara Sınav Programı


Reyhan Meral’in “Kırık Heykelleri”

Fakültemiz mezunlarından Reyhan Meral’in “Benim Kırık Heykellerim” başlıklı sergisi 18 Mayıs 2011 tarihinde Side Müzesi’nde açılacak. Meral’in çalışmaları, Side antik kentinde çektiği fotoğrafların ve dijital ortamda yaptığı çizimlerin gerçeküstü bir tavırla harmanlanmasından oluşuyor.

11/05/2011

Sıra Dışı Fotoğrafçı Erwin Olaf, CerModern'de

Hollandalı fotoğrafçı Erwin Olaf'in Türkiye'deki ilk sergisi CerModern'de açıldı. Modern fotoğrafın sıra dışı temsilcisi olarak bilinen sanatçının yedi fotoğraf serisi ve kısa filmlerinden oluşan "Captured Senses' isimli sergisi 30 Nisan-30 Temmuz 2011 tarihleri arasında görülebilecek.

03/05/2011

‘Visual Narratives: European Borderlines’ Projesi İçin Başvurular Başladı

Uluslararası uzun dönemli bir fotoğraf projesi olan ‘Visual Narratives: European Borderlines’ (Görsel Anlatılar: Avrupa’nın Sınırları) için başvurular başladı.

2011 yazında başlayıp 2012 sonuna kadar devam edecek olan projeye, 20 Mayıs 2011 tarihine kadar başvurulabilir. 02/05/2011

Öğrenci Ürünleri

Fotoğraf Uygulamaları II dersini alan öğrencilerimizin çeşitli projeler kapsamında ürettikleri fotoğraflar Fotoğraf Galerilerimiz�deki Öğrenci Ürünleri bölümüne eklenmiştir.

30/06/2010

İlef’e Polonya’dan Fotoğraf Ödülü

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinden Simge Eker, Polonya’da Adam Mickiewicz Üniversitesi tarafından düzenlenen Erasmus Fotoğraf Yarışması’nda üçüncülük ödülü kazandı. Polonya’da Erasmus öğrencisi olarak bulunan Eker, 'En İyi Polonya Fotoğrafı' konulu yarışmada, çektiği panoramik fotoğrafıyla bu ödülün sahibi oldu. Her yıl düzenlenen yarışmaya Polonya’daki çok sayıda Erasmus öğrencisi katılıyor. 15/03/2010

Önceki Başlıklar

Fotoğraf Atölyesi'nde Retouch: Yeniden Dokunuş
İlke Veral'in "San ki" Sergisi Açılıyor
ilef Fotoğraf Kulübü Toplanıyor
Fotoğraf Uygulamaları I Ders Planı
AFSAD 7’nci Fotoğraf Günleri

 

<< Önceki Başlıklar | Sonraki Başlıklar >>   

© Fotograf Atölyesi
Editörler: Atila Cangır, Tuğba Kanlı İşçilik: Tuğba Kanlı Ustalar Kategorisi Metinler: Tolga Hepdinçler, Özgür Yaren, Tuğba Kanlı

Fotograf Atölyesi Anasayfa | İletişim
ilef © 1996-2011 ilef Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi. Tüm hakları saklıdır. | Fakülte iletişim bilgileri