Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

http://www.ilefarsiv.com/fotograf/

ilef.net Anasayfa    Fotograf Atölyesi Başsayfa    Haberler

Anasayfa


Editörün Seçtikleri

Cumhuriyetin Başkenti Kitabı Çıktı
"Binyıl Kalkınma Hedefleri" Fotoğraf Yarışması
Kurtuluş Savaşı'ndan Ankara Üniversitesi'ne
iCan 06 Yarışması'nda Derece
Ulusal Fotoğraf Yarışmaları
Hepsi...
 


Diane Arbus (1923-1971)
Asıl adı Diane Nemerov olan belki de 20.yy’nin adından en çok söz ettiren kadın fotoğrafçısı. Arbus’u üne kavuşturan, toplumsal hayatın uç noktalarında yaşayan (ya da en azından öyle görünen) insanları portrelemesidir. Arbus’un portre tarzı, öncelikle August Sander’in Alman halkı üzerine yüzyılın ilk yarısında yaptığı çalışma, Çiftçi Güvenliği Örgütü (FSA) fotoğrafçılarının 1930’larda Amerikan taşrasında gerçekleştirdikleri çalışmalardan ve 1950’li yıllarda gelişen orta sınıf Amerikan hayatını fotoğraflayan Robert Frank gibi fotoğrafçılarla paralellik göstermektedir.

Irving Penn (1917- )
"Photographing a cake can be art" —Irving Penn 1917’de New Jersey’de doğan Penn, tasarım okumuştur. 1937 yılında, mezun olmasına henüz 1 yıl varken Penn’in çizimleri Harper’s Bazzar’da yayınlanmıştır. Daha sonra fotoğraf kariyerine başlamıştır ve Vogue Dergisi’nde çalışmaya başlamıştır. Önceleri kapak illistürasyonları yapan Penn, daha sonra kapak fotoğrafı çekmiştir. Penn, hayli stilize ve zorlayıcı moda fotoğrafı stilini geliştirmiştir. Savaş sonrası dönemin şık ve göz kamaştırıcı kadın kavramını yansıttığı fotoğraflarıyla tanınmaya başlamıştır.

Bill Brandt (1904-1983)
Brandt 1931 yılından sonra İngiliz toplumunu, özellikle ingiliz aristokrasisini fotoğraflamaya başlamıştır. Bu çalışmasını 1936’da “English at home” ve 1938’de “A Night in London” kitaplarıyla yayınlamıştır. Sürrealizm hareketinin zirvede olduğu bir dönemde, Brandt’ın çalışmalarında Man Ray’in ve bu akıma dahil olan diğer sanatçıların etkisi görülmektedir. Brandt aynı zamanda Harper’s Bazaar, Lilliput, Picture Post ve The Bystander dergilerine de düzenli olarak fotoğraf çekmiştir.

Man Ray (1890 - 1976)
"I paint what cannot be photographed, I photograph the things I don't want to paint." Çok yönlü bir sanatçı olan Man Ray’in, fotoğraftan resme, heykelden sinemaya neredeyse ürün vermediği alan kalmamıştır. Ayrıcı tasarımcı ve yazar olarak da bilinir. 27 Ağustos 1889 Amerika'nın Pensilvanya eyaletinde doğan ve asıl adı Emanuel Radnitsky olan sanatçı, daha sonra kullanım ve telaffuz zorlukları nedeniyle adını Man Ray olarak değiştirmiştir.

"Ustalar" bölümündeki tüm yazılar


Sıra Dışı Fotoğrafçı Erwin Olaf, CerModern'de

03/05/2011


Hollandalı fotoğrafçı Erwin Olaf'in Türkiye'deki ilk sergisi CerModern'de açıldı. Modern fotoğrafın sıra dışı temsilcisi olarak bilinen sanatçının yedi fotoğraf serisi ve kısa filmlerinden oluşan "Captured Senses' isimli sergisi 30 Nisan-30 Temmuz 2011 tarihleri arasında görülebilecek.

Serilerinde sıra dışı olanın güzelliği, şiddete duyulan ask gibi temaları isleyen, fotoğrafları ve renklerini bir ressam titizliğinde kurgulayan Erwin Olaf, dünyanın değişik yerlerinde açtığı sergilerle adından sıkça söz edilen fotoğrafçıların başında geliyor. Çarpıcı ve özgün tarzıyla bilinen Olaf, ünlü markalar için çektiği reklam fotoğraflarıyla da bir çok ödül aldı.

Gerçek bir fotoğraf dehası olan Erwin Olaf ‘in ‘Captured Senses’ isimli Türkiye’deki ilk sergisi sanatçının yedi serisi ve kısa filmlerinden oluşuyor.

Sergide yer alan Hope, Hope Portraits, Rain, Grief ve Grief Portraits, ilhamını 50’lerin sonu ile 60’larin başı arasındaki donemin Amerikası’ndan alıyor.

Tanınmış aristokrasi üyelerinin beklenmedik ölümleri sırasında aldıkları darbeleri minimalist beyaz portrelerde bir araya getirdiği ‘Royal Blood’da ise masum bir insani bir kurban yapan şeyi sorgulatıyor.

Sergideki son seri ‘Paradise Portraits’ ise güzel kadınlar ve korkunç palyaçoların ihtişamlı portreleri ile günlük festival yaşamına dair yorumuyla bir karmaşayı gözler önüne seriyor.

‘Captured Senses’ta ayni zamanda Erwin Olaf’in bu serileri tamamlayan ve fotoğraflarla ayni öykülere sahip kısa filmleri de var.

Erwin Olaf'ın kişisel web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.
Fotograf Atölyesi içinde
ilef.net'te
Web'de
ilef tanıtım filmi
radyoilef Canli Yayin
ilef Fotograf Galerileri
Gorünüm
ilef Web Sitesinden

2013-2014 Güz (TDİ101- YDİ101-YDİ102) UZEM Mazeret Sınavları

2013-14 Güz Dönem Sonu Sınav Programı

HALKLA İLİŞKİLER MODELLERİ DERSİ HAKKINDA

Can Dündar İLEF'te

2013-14 Güz Mazeret Sınav Programı

2013-2014 Güz Yarıyılı TDİ-I ile YDİ-101 ve 201( İng.) Uzaktan Eğitim Derslerinin Ara Sınav Programı


 

Bu yazıyı  Yazdır |   Sayfa Başı  
 
© Fotograf Atölyesi
Editörler: Atila Cangır, Tuğba Kanlı İşçilik: Tuğba Kanlı Ustalar Kategorisi Metinler: Tolga Hepdinçler, Özgür Yaren, Tuğba Kanlı

Fotograf Atölyesi Anasayfa | İletişim
ilef © 1996-2011 ilef Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi. Tüm hakları saklıdır. | Fakülte iletişim bilgileri