Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

http://www.ilefarsiv.com/fotograf/

ilef.net Anasayfa    Fotograf Atölyesi Başsayfa    Haberler

Anasayfa


Editörün Seçtikleri

Cumhuriyetin Başkenti Kitabı Çıktı
"Binyıl Kalkınma Hedefleri" Fotoğraf Yarışması
Kurtuluş Savaşı'ndan Ankara Üniversitesi'ne
iCan 06 Yarışması'nda Derece
Ulusal Fotoğraf Yarışmaları
Hepsi...
 


Diane Arbus (1923-1971)
Asıl adı Diane Nemerov olan belki de 20.yy’nin adından en çok söz ettiren kadın fotoğrafçısı. Arbus’u üne kavuşturan, toplumsal hayatın uç noktalarında yaşayan (ya da en azından öyle görünen) insanları portrelemesidir. Arbus’un portre tarzı, öncelikle August Sander’in Alman halkı üzerine yüzyılın ilk yarısında yaptığı çalışma, Çiftçi Güvenliği Örgütü (FSA) fotoğrafçılarının 1930’larda Amerikan taşrasında gerçekleştirdikleri çalışmalardan ve 1950’li yıllarda gelişen orta sınıf Amerikan hayatını fotoğraflayan Robert Frank gibi fotoğrafçılarla paralellik göstermektedir.

Irving Penn (1917- )
"Photographing a cake can be art" —Irving Penn 1917’de New Jersey’de doğan Penn, tasarım okumuştur. 1937 yılında, mezun olmasına henüz 1 yıl varken Penn’in çizimleri Harper’s Bazzar’da yayınlanmıştır. Daha sonra fotoğraf kariyerine başlamıştır ve Vogue Dergisi’nde çalışmaya başlamıştır. Önceleri kapak illistürasyonları yapan Penn, daha sonra kapak fotoğrafı çekmiştir. Penn, hayli stilize ve zorlayıcı moda fotoğrafı stilini geliştirmiştir. Savaş sonrası dönemin şık ve göz kamaştırıcı kadın kavramını yansıttığı fotoğraflarıyla tanınmaya başlamıştır.

Bill Brandt (1904-1983)
Brandt 1931 yılından sonra İngiliz toplumunu, özellikle ingiliz aristokrasisini fotoğraflamaya başlamıştır. Bu çalışmasını 1936’da “English at home” ve 1938’de “A Night in London” kitaplarıyla yayınlamıştır. Sürrealizm hareketinin zirvede olduğu bir dönemde, Brandt’ın çalışmalarında Man Ray’in ve bu akıma dahil olan diğer sanatçıların etkisi görülmektedir. Brandt aynı zamanda Harper’s Bazaar, Lilliput, Picture Post ve The Bystander dergilerine de düzenli olarak fotoğraf çekmiştir.

Man Ray (1890 - 1976)
"I paint what cannot be photographed, I photograph the things I don't want to paint." Çok yönlü bir sanatçı olan Man Ray’in, fotoğraftan resme, heykelden sinemaya neredeyse ürün vermediği alan kalmamıştır. Ayrıcı tasarımcı ve yazar olarak da bilinir. 27 Ağustos 1889 Amerika'nın Pensilvanya eyaletinde doğan ve asıl adı Emanuel Radnitsky olan sanatçı, daha sonra kullanım ve telaffuz zorlukları nedeniyle adını Man Ray olarak değiştirmiştir.

"Ustalar" bölümündeki tüm yazılar


‘Visual Narratives: European Borderlines’ Projesi İçin Başvurular Başladı

02/05/2011

Uluslararası uzun dönemli bir fotoğraf projesi olan ‘Visual Narratives: European Borderlines’ (Görsel Anlatılar: Avrupa’nın Sınırları) için başvurular başladı. 2011 yazında başlayıp 2012 sonuna kadar devam edecek olan projeye, 20 Mayıs 2011 tarihine kadar başvurulabilir.

Proje, Avrupa’nın köşelerinde yer alan dört ülkede faaliyet gösteren 5 organizasyonunun ortak girişimiyle gerçekleştirilecek. Letonya’dan ISSP (www.issp.lv), Türkiye’den Geniş Açı Proje Ofisi (www.gapo.org), Portekiz’den Maioclaro (www.maioclaro.com) ve İzlanda’dan Reykjavik Museum of Photography (www.icpa-photo.com) ile Icelandic Contemporary Photography Association’ın (www.ljosmyndasafnreykjavikur.is) eş zamanlı olarak yürüteceği projede, 4 ülkeden 12 fotoğrafçı yer alacak.

Her ülkeden başvuranlar arasından seçilecek 3’er fotoğrafçı, Avrupa’nın köşelerinde yer alan bu ülkeler ve insanlar üzerine görsel bir anlatıyla sonuçlanacak bir eğitim ve yaratım sürecine dahil olacak. Katılımcılar, biri Ağustos ayında Letonya’da diğeri de önümüzdeki yıl Mayıs ayında Türkiye’de yapılacak iki atölye çalışmasına katılma ve projedeki diğer ülkelerden birinde sanatsal üretim yapma şansına sahip olacak. 9 aylık bu süreç boyunca katılımcılar, hem kendi ülkelerinde hem de konuk olacakları ülkede ‘sınırlar’ üzerine kişisel projeler gerçekleştirecek. Tüm bu süreç boyunca deneyimli dokümanter fotoğrafçılar Vanessa Winship (Agency VU-Fransa) ve George Georgiou (Panos Pictures-İngiltere, Prospekt-İtalya) ile dört ülkedeki eğitmenler/koordinatörler katılımcılara yol gösterecek.

“Visual Narratives: European Borderlines” bir yandan belgesel fotoğraf kavramını araştırmayı ve çerçevesini genişletmeyi, diğer yandan da projenin ortağı ülkelerde çağdaş fotoğraf ve fotoğraf eğitimi üzerine varolan tartışmalara katkıda bulunmayı amaçlıyor. Dokuz aylık eğitim ve üretim süreci sonucunda ortaya çıkacak nihai ürünün, farklılıkların ve kontrastların bir toplamı olmanın ötesine geçerek hem katılımcılar hem de izleyiciler açısından ‘Avrupa’nın Sınırları’ndaki kopuklukları aşmakta köprü işlevi görecek benzerlikleri ve bağlantıları ortaya çıkarması öngörülüyor. Tüm bunların ötesindeyse bu proje, yeni yetenekleri desteklemeyi ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı hedefliyor.

Bu proje İzlanda, Letonya, Portekiz ve Türkiye vatandaşı veya bu ülkelerde ikâmet eden, 18-35 yaş arasında, fotoğrafla kendini ifade eden ve daha önce bireysel projeler gerçekleştirmiş, fotoğrafla hikâye anlatma konusunda tutkulu ve İngilizce bilgisine sahip genç fotoğrafçılara açıktır.

Daha fazla bilgi ve elektronik başvuru formu için www.europeanborderlines.net
Fotograf Atölyesi içinde
ilef.net'te
Web'de
ilef tanıtım filmi
radyoilef Canli Yayin
ilef Fotograf Galerileri
Gorünüm
ilef Web Sitesinden

2013-2014 Güz (TDİ101- YDİ101-YDİ102) UZEM Mazeret Sınavları

2013-14 Güz Dönem Sonu Sınav Programı

HALKLA İLİŞKİLER MODELLERİ DERSİ HAKKINDA

Can Dündar İLEF'te

2013-14 Güz Mazeret Sınav Programı

2013-2014 Güz Yarıyılı TDİ-I ile YDİ-101 ve 201( İng.) Uzaktan Eğitim Derslerinin Ara Sınav Programı


 

Bu yazıyı  Yazdır |   Sayfa Başı  
 
© Fotograf Atölyesi
Editörler: Atila Cangır, Tuğba Kanlı İşçilik: Tuğba Kanlı Ustalar Kategorisi Metinler: Tolga Hepdinçler, Özgür Yaren, Tuğba Kanlı

Fotograf Atölyesi Anasayfa | İletişim
ilef © 1996-2011 ilef Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi. Tüm hakları saklıdır. | Fakülte iletişim bilgileri