Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

http://www.ilefarsiv.com/fotograf/

ilef.net Anasayfa    Fotograf Atölyesi Başsayfa    Haberler

Anasayfa


Editörün Seçtikleri

Cumhuriyetin Başkenti Kitabı Çıktı
"Binyıl Kalkınma Hedefleri" Fotoğraf Yarışması
Kurtuluş Savaşı'ndan Ankara Üniversitesi'ne
iCan 06 Yarışması'nda Derece
Ulusal Fotoğraf Yarışmaları
Hepsi...
 


Diane Arbus (1923-1971)
Asıl adı Diane Nemerov olan belki de 20.yy’nin adından en çok söz ettiren kadın fotoğrafçısı. Arbus’u üne kavuşturan, toplumsal hayatın uç noktalarında yaşayan (ya da en azından öyle görünen) insanları portrelemesidir. Arbus’un portre tarzı, öncelikle August Sander’in Alman halkı üzerine yüzyılın ilk yarısında yaptığı çalışma, Çiftçi Güvenliği Örgütü (FSA) fotoğrafçılarının 1930’larda Amerikan taşrasında gerçekleştirdikleri çalışmalardan ve 1950’li yıllarda gelişen orta sınıf Amerikan hayatını fotoğraflayan Robert Frank gibi fotoğrafçılarla paralellik göstermektedir.

Irving Penn (1917- )
"Photographing a cake can be art" —Irving Penn 1917’de New Jersey’de doğan Penn, tasarım okumuştur. 1937 yılında, mezun olmasına henüz 1 yıl varken Penn’in çizimleri Harper’s Bazzar’da yayınlanmıştır. Daha sonra fotoğraf kariyerine başlamıştır ve Vogue Dergisi’nde çalışmaya başlamıştır. Önceleri kapak illistürasyonları yapan Penn, daha sonra kapak fotoğrafı çekmiştir. Penn, hayli stilize ve zorlayıcı moda fotoğrafı stilini geliştirmiştir. Savaş sonrası dönemin şık ve göz kamaştırıcı kadın kavramını yansıttığı fotoğraflarıyla tanınmaya başlamıştır.

Bill Brandt (1904-1983)
Brandt 1931 yılından sonra İngiliz toplumunu, özellikle ingiliz aristokrasisini fotoğraflamaya başlamıştır. Bu çalışmasını 1936’da “English at home” ve 1938’de “A Night in London” kitaplarıyla yayınlamıştır. Sürrealizm hareketinin zirvede olduğu bir dönemde, Brandt’ın çalışmalarında Man Ray’in ve bu akıma dahil olan diğer sanatçıların etkisi görülmektedir. Brandt aynı zamanda Harper’s Bazaar, Lilliput, Picture Post ve The Bystander dergilerine de düzenli olarak fotoğraf çekmiştir.

Man Ray (1890 - 1976)
"I paint what cannot be photographed, I photograph the things I don't want to paint." Çok yönlü bir sanatçı olan Man Ray’in, fotoğraftan resme, heykelden sinemaya neredeyse ürün vermediği alan kalmamıştır. Ayrıcı tasarımcı ve yazar olarak da bilinir. 27 Ağustos 1889 Amerika'nın Pensilvanya eyaletinde doğan ve asıl adı Emanuel Radnitsky olan sanatçı, daha sonra kullanım ve telaffuz zorlukları nedeniyle adını Man Ray olarak değiştirmiştir.

"Ustalar" bölümündeki tüm yazılar


Ulusal Fotoğraf Yarışmaları

18/07/2005

Koç Allianz Sigorta A.Ş. ve Koç Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş., BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş., Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı ve SKF Türk çeşitli konularda fotoğraf yarışmaları düzenliyor.

Koç Allianz Sigorta A.Ş. ve Koç Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. �Zamana Direnen Tarih� konulu fotoğraf yarışması düzenliyor. Bu yıl onikincisi düzenlenen yarışmanın son katılım tarihi 15 Eylül 2005. Siyah-beyaz ve renkli olmak üzere iki ayrı dalda yapılacak olan yarışmaya her aday, her bir dal için en çok beş adet fotoğrafla katılabilecek. Yarışma jürisi Ersin Alok, Laleper Aytek, İsa Çelik, Nadir Ede, Murat Germen, Güven İncirlioğlu ve M. Kemal Olgaç�tan oluşuyor.

Bilgi İçin: (0216) 556 60 80 veya www.kocallianz.com.tr

"Ülkemiz ve BMC"

BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş., "Ülkemiz ve BMC" konulu Ulusal Fotoğraf Yarışmasının bu yıl sekizincisini düzenliyor. Siyah-beyaz veya renkli baskı dallarında düzenlenecek olan yarışmaya her katılımcı en fazla 4 adet baskı gönderebilecek. Son katılım tarihi 31 Ağustos 2005 olan yarışmanın jürisi Nevzat Çakır, Cengiz Karlıova, Sadi Gücüm ve Murat Dirlik�ten oluşuyor.

Bilgi için: (0232) 479 18 70 veya www.bmc.com.tr

�Çalışan Çocuk Fotoğrafları�

Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı da Çalışan Çocuklar Fotoğraf Yarışması başlığı altında bir yarışma düzenliyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen yarışmanın konusu �Çalışan çocuk fotoğrafları�. Son başvuru tarihi 23 Mart 2006 olan yarışma siyah-beyaz, renkli baskı olmak üzere iki dalda yapılacak ve yarışmaya her dalda istenildiği kadar eser yollanabilecek. Yarışmaya gönderilen fotoğraflar Ozan Sağdıç, Mehmet Aslan, Güven Erol Karaca, Adnan Polat ve Oya Fişek�ten oluşan jüri tarafından değerlendirilecek.

Bilgi için: (0.312) 419 78 11 veya bilgi@fisek.org

Yaşadığımız mekanlar...

SKF Türk, bu yıl Ulusal Fotoğraf Yarışmasının üçüncüsünü düzenliyor. �Evler� konulu yarışmanın son katılım tarihi 17 Ekim 2005. Renkli baskı dalında düzenlenen yarışmaya her katılımcı en fazla 5 adet fotoğraf gönderebilecek. Yarışmanın seçici kurulu Tosun Benk, Cengiz Akduman, Nevzat Çakır, Kerim Bora ve Emre İkizler�den oluşluyor.

Bilgi için: Tel: 0212 283 10 74 veya info@kometreklam.comFotograf Atölyesi içinde
ilef.net'te
Web'de
ilef tanıtım filmi
radyoilef Canli Yayin
ilef Fotograf Galerileri
Gorünüm
ilef Web Sitesinden

2013-2014 Güz (TDİ101- YDİ101-YDİ102) UZEM Mazeret Sınavları

2013-14 Güz Dönem Sonu Sınav Programı

HALKLA İLİŞKİLER MODELLERİ DERSİ HAKKINDA

Can Dündar İLEF'te

2013-14 Güz Mazeret Sınav Programı

2013-2014 Güz Yarıyılı TDİ-I ile YDİ-101 ve 201( İng.) Uzaktan Eğitim Derslerinin Ara Sınav Programı


 

Bu yazıyı  Yazdır |   Sayfa Başı  
 
© Fotograf Atölyesi
Editörler: Atila Cangır, Tuğba Kanlı İşçilik: Tuğba Kanlı Ustalar Kategorisi Metinler: Tolga Hepdinçler, Özgür Yaren, Tuğba Kanlı

Fotograf Atölyesi Anasayfa | İletişim
ilef © 1996-2011 ilef Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi. Tüm hakları saklıdır. | Fakülte iletişim bilgileri