Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

http://www.ilefarsiv.com/id/

ilef.net Anasayfa    iD Başsayfa    Denemeler

AnasayfaiD'ye Nasıl Yazı Yollanır?
Yazı yollama Yazılarınızı PC formatlı Microsoft Word ya da düz metin dosyası olarak hazırladıktan sonra buraya klikleyip e-mail'e ek (attachment) yaparak yollayabilirsiniz. Gönderilen yazıların yayınlanma garantisi yoktur. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazıların düzenlenmesi Belli bir format tercihimiz yok; hangisini uyguluyorsanız, kurallarına uymanız yeterli. E-mail editor@id.ilef.net

"iD?" bölümündeki tüm yazılar


Yayın Yasakları

Av. Fikret İlkiz

Demokrasilerde halkın bilgi edinme hakkının sınırlandırılamayacağı sürekli tekrarlanır. Ancak yargıdan da sürekli her olaya özgü apayrı yayın yasakları üretilmektedir. Oysa halkın doğru bilgi edinmesi gerekirken haber alma hakkının "sınırlandırılması" kabul edilemez bir anlayıştır. Bilgi edinme hak olduğuna göre, bu hakka işlerlik sağlayan ve onu yaşama geçirerek insanlara bilgi aktarmakla görevli gazetecilerin yazıları ve haberleri, radyo ve televizyon görüntüleri veya haberleri potansiyel suçlu sayılıp “sansüre” uğratılamaz. Yayınlar “yasaklarla” yasaklanmaz. Doğru ve yaygın haber verme, bilgilendirme hakkı özgürlüğün bir parçası ve temelidir. Halkın gerçek ve doğru bilgileri öğrenme hakkı engellenemeyeceğinden ; yasalarda yer alan hukuki önermeler temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı düzenlemeleri yaratmaya yönelik yorumlanamaz.

Erken Uyarı (!), Alınmamış Tedbir (?)

Derya Tellan

Kapitalist üretim biçiminin, ortaya çıkışından günümüze değin, sosyal ilişkilerin ekonomik, politik, teknolojik, kültürel, yasal vb. alanlarda resmi ve gayri resmi olarak denetlenmesi ve yürütülmesi sürecinde iletişim edim ve araçlarının kullanılmasının herkes tarafından görülmesine karşılık; dile getirilen sorunlara ilişkin olarak tedbir alınması yoluna nadiren gidildiği bilinmektedir.

Emperyal Yüzeylerde Politika

Özgür Taburoğlu

Michael Hardt & Antonio Negri
İmparatorluk
Çeviri: Abdullah Yılmaz
Ayrıntı, 2002.

Popüler Bilicilik Biçimleri: Belirsiz Bir Gelecekten İpuçları

Sevilay Çelenk
Sezgisel bilme biçimlerine ya da "seçilmişlerin" bilgisini yardıma çağırmaya, öyle sadece bir şeylerin olmasını beklediğimiz zaman değil, durup dururken ve gündelik olarak şaşırtıcı bir ilgi gösterebiliyoruz çünkü. "Yazgı…" gibi açıklamalar karşısında hiç duraksamadan pejoratif bir tutum içine girsek de kahve telvesinin rasgele yayılma ve yoğunlaşmalarının, fincanda bıraktığı silik izlerin ya da dolgun katmanların yorumlanışını dinlemeye bayılabiliyoruz.

“Yeni Başlayanlar İçin” Ararat

N. Defne Karaosmanoğlu
Birçok eleştirmenin yazdığı gibi Egoyan Ararat’ta “Ermeni soykırım”ından çok Ermeni diasporasının “soykırımla” nasıl yüzyüze geldiğini anlatıyor.

Kadının, Zamanın ve Romanın Ruhu

Sevilay Çelenk
Zamanın ruhundan fışkıran yeni eğilimleri takip etmek yönünde her daim benzersiz bir kararlılığımız var. Türk romanına damgasını vuran yeni eğilim ise tanımlanmaya bir UFO kadar dirençli olduğu konusunda artık herkesin hemfikir olduğu "kadın ruhu" denilen bir muammayı çözümlemek.

Gerçeklik, İtiraf ve Oyun

Sevilay Çelenk
Televizyon programcılığımızın türsel formülasyonları ifrada varan çoğaltma eğilimi sayesinde, nihayet biz de itiraf edebiliyoruz. Bu eğilim Film Gibi, Affet Beni, İtiraf Ediyorum adlı programların birdenbire ekranları doldurması ile kendini iyice açığa vurdu. Batı'nın binlerce yıllık itiraf geleneği dikkate alındığında, oldukça gecikmeli bir biçimde itiraf etmeye başladığımıza göre bu itirafların ne işe yaradığına ilişkin bir akıl yürütmeye de ihtiyacımız olmalı.

Biri Bizi Gözetliyor ve Rats in the Cage

Cengiz Eren
15.000 kişi arasından seçildiği söylenen 15 insanın kendi istekleriyle kapatıldığı bir ev. 15.000 kişinin 150.000.000.000 TL’yi kazanmak için kişisel özgürlüklerini feda edebilir duruma gelmesinin insana acı vermesi. Kazanılacak bu paranın yarışmaya katılan 15 kişiden sadece birinin kazanacağı bilinse bile. Televizyonda görünmenin toplumdaki en önemli istek haline gelmesi anlaşılır gibi değil. Ancak insanların televizyona çıkmak için veya ekranda kalabilmek için neler yaptıklarını ve herşeyi nasıl manipüle ettiklerini hepimiz görüyoruz.

Barış Yanlısı Haber Yapmanın Püf Noktaları

Jake Lynch ve Annabel McGoldrick
Savaşı haber yaparken, savaş çığırtkanlığı yapmak kaçınılmaz mı? Barış yanlısı savaş haberleri için...iD içinde
ilef.net'te
Web'de
ilef tanıtım filmi
radyoilef Canli Yayin
ilef Fotograf Galerileri
Gorünüm
ilef Web Sitesinden

2013-2014 Güz (TDİ101- YDİ101-YDİ102) UZEM Mazeret Sınavları

2013-14 Güz Dönem Sonu Sınav Programı

HALKLA İLİŞKİLER MODELLERİ DERSİ HAKKINDA

Can Dündar İLEF'te

2013-14 Güz Mazeret Sınav Programı

2013-2014 Güz Yarıyılı TDİ-I ile YDİ-101 ve 201( İng.) Uzaktan Eğitim Derslerinin Ara Sınav Programı


 

|

ilef © 1996-2011 ilef Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi. Tüm hakları saklıdır. | Fakülte iletişim bilgileri