Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

http://www.ilefarsiv.com/id/

ilef.net Anasayfa    iD Başsayfa    Araştırmalar

AnasayfaiD'ye Nasıl Yazı Yollanır?
Yazı yollama Yazılarınızı PC formatlı Microsoft Word ya da düz metin dosyası olarak hazırladıktan sonra buraya klikleyip e-mail'e ek (attachment) yaparak yollayabilirsiniz. Gönderilen yazıların yayınlanma garantisi yoktur. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazıların düzenlenmesi Belli bir format tercihimiz yok; hangisini uyguluyorsanız, kurallarına uymanız yeterli. E-mail editor@id.ilef.net

"iD?" bölümündeki tüm yazılar


Haberde Tarafsızlık ve Nesnellik Çerçevesinde Ateş Hattı Programı

Zafer Altuğ ve Ayşegül Er
İletişim özgürlüğü nosyonunun arkasına sığınarak medya, kamuoyu ile ilişkilerinde sınırsız bir etkileşim ortamı istemektedir. Bu istemde bulunurken de ‘kamuoyu bunu istiyor’ meşrulaştırmasının arkasına sığınmaktadır. Tüm medya metinlerinin kurgulanmasında ama özellikle de haber metinlerinin yayının da arkasına sığınılan bir başka söylem de tarafsızlık, yanlı olmamak, dengelilik, gerçekçilik gibi anlayışlardır.

Çocuk, Televizyon ve Şiddet

Ahu Kaskun, Selen Öztunç
Kitle iletişim araçları kanalıyla kamuoyuna yansıtılan iletilerde yer alan şiddet ile şiddet konusu davranışlar arasında bir nedensellik var mı sorusunu irdelemeye amaçlayan araştırmamızda ilk olarak şiddet kavramının farklı tanımlamalarına yer verilmiştir. Sonra televizyondaki özellikle de çizgi filmlerdeki şiddet ele alınarak çocuklar üzerindeki etkisi incelenmiştir. “Pokemon” çizgi filmi örnek olay olarak verilmiştir.

Ana Haber Bültenlerinde Magazinleşme

Özlem Turaçözen, Uğur Çiğdem, Özge Akcan
Türkiye özelinde magazinleşme kavramına yaklaştığımızda; 90’lı yıllarla birlikte devlet tekelinden sıyrılan yayıncılık anlayışı, özel TV kanallarıyla tecimsel bir boyut kazanmıştır ve bu geçiş sürecinde haber metinlerinde kendini en çok gösteren bozulma, magazinleşme olmuştur.

Üvey Baba Dizisi: Televizyonda Şiddetle Karışık Sevgisizlik, Yoksulluk, Acıma Duygusu

Dr. Cengiz Özdiker
İnsan, Tuğcu'yu kısmen okuyup, bu dizilere de çocuğunu televizyonun olumsuz etkilerinden korumaya çalışan bir ailenin babası olarak göz atmak durumunda olunca, yazarın kitaplarının dramalaştırılarak ekranlara taşınmasındaki kalite sınırı ne olmalı, bu diziler ne denli özgün, reyting uğruna sürekli yapılan eklemeler toplumu nasıl etkiliyor gibi gerçekleri sorgulama ihtiyacı hissediyor.

Benzer Durumlara Farklı Tanımlar:
Bankalar Operasyonu ve Etibank Olaylarının Sabah Gazetesinde İşleniş Biçimi

Dr. Abdülrezak Altun
Bu çalışma, medyanın içeriğini oluşturan ve kaçınılmaz olarak çeşitli durum tanımları içeren haberlerin oluşturulması aşamasında hangi faktörlerin etkisi altında kaldığına ilişkin somut veriler ortaya koymayı amaçlamaktadır.iD içinde
ilef.net'te
Web'de
ilef tanıtım filmi
radyoilef Canli Yayin
ilef Fotograf Galerileri
Gorünüm
ilef Web Sitesinden

2013-2014 Güz (TDİ101- YDİ101-YDİ102) UZEM Mazeret Sınavları

2013-14 Güz Dönem Sonu Sınav Programı

HALKLA İLİŞKİLER MODELLERİ DERSİ HAKKINDA

Can Dündar İLEF'te

2013-14 Güz Mazeret Sınav Programı

2013-2014 Güz Yarıyılı TDİ-I ile YDİ-101 ve 201( İng.) Uzaktan Eğitim Derslerinin Ara Sınav Programı


 

|

ilef © 1996-2011 ilef Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi. Tüm hakları saklıdır. | Fakülte iletişim bilgileri