Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

http://www.ilefarsiv.com/id/

ilef.net Anasayfa    iD Başsayfa    Makaleler

AnasayfaiD'ye Nasıl Yazı Yollanır?
Yazı yollama Yazılarınızı PC formatlı Microsoft Word ya da düz metin dosyası olarak hazırladıktan sonra buraya klikleyip e-mail'e ek (attachment) yaparak yollayabilirsiniz. Gönderilen yazıların yayınlanma garantisi yoktur. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazıların düzenlenmesi Belli bir format tercihimiz yok; hangisini uyguluyorsanız, kurallarına uymanız yeterli. E-mail editor@id.ilef.net

"iD?" bölümündeki tüm yazılar


Kutlanmaması Gereken Bir Gün

Bu yazının
Yazıcı
versiyonu
 

Dan Schiller*

Çeviren: Derya Tellan

* Dan Schiller, Illinois Üniversitesi Urbana-Champaigne’de iletişim profesörüdür ve aralarında “Digital Capitalism: Networking the Global Market System” (MIT Press, 1999) başlıklı kitabın da yer aldığı pek çok eserin yazarıdır. Bu makale, 13 Mayıs 2002 tarihinde ‘The Progressive Media Project’in web sitesinde yayımlanmış olup; Dan Schiller’e pmproj@progressive.org adresinden ulaşılabilir.

17 Mayıs, Dünya Telekomünikasyon Günü. Ancak bu günü kutlamak için hiçbir nedenimiz bulunmuyor.

Telekomünikasyon sektörü bariz bir kriz yaşamaktadır. Fırsatını bulmuşken, bu üzücü geçişin getirdiklerini yansıtmak gerekiyor. Financial Times’ın belirttiği üzere, liberalleşme ve kuralsızlaştırma/deregülasyon bayrağı altında 1997-2001 yılları arasında, Avrupa ile Birleşik Devletler genelinde telekomünikasyon donanımı ve hizmetleri için yapılan harcamaların toplamı 4 trilyon ABD dolarından daha fazladır.

İnternet sistemleri ve hizmetleri, bu alandaki yatırımları çekip sürüklemiştir ve nihayet çoğunluğun sesi (1) olarak sunulan global iletişim kanallarının arttığına yönelik birçok demeci de teşvik edici rol oynamıştır. Ancak, gerçek etkiler, bunun faydalı olmadığını kanıtlamaktadır.

Çeşitlenerek artan ağ sistemlerinin ve hizmetlerinin kurulması ile birlikte enformasyon taşıma kapasitesinde aniden, şaşırtıcı bir biçimde büyüme meydana gelmiştir. Ancak, bununla beraber elektronik iletişimin faydalarının şüphesiz oldukça yaygınlaşmasına tezat olarak süreç, sosyal sorumsuzluk ve mali spekülasyon politikalarınca şekillendirilmiştir.

Karlar yatırımcılara akarken, telekomünikasyon sektörünün de, birçok ülkede çok sınırlı bir düzeyde varolan sosyal refahın altını oyduğu görülmüştür. Ayırıcı nitelik olarak, oranlar, değersiz olarak görülen hane halkı telefon kullanıcılarından ziyade iş amaçlı kullanıcıların (hatta bunun da ötesinde, uluslararası telefon görüşmeleri yapanların) lehine “yeniden dengelenmiştir”. Yoğun olarak bütünleştirilmiş endüstriyel alanda, henüz yeni kuralsızlaştırılmış olan ağ sistemlerini kuran ve bu sistemlere hizmet vermek amacıyla çalışan işçilerin toplu pazarlık hakları tipik olarak kısıtlanmaktadır; işçilerin geçici olarak işten çıkarılmaları ise standart bir uygulama haline gelmiştir. Kurumsal kullanıcılar, yeni tekliflerin ‘Amalthed boynuzu’na (1) dönüşmesinden hoşlanırken, artık genellikle ödeyebilme gücüne sıkı sıkıya bağlı olan hizmet kalitesi ise birçok hane halkına yöneltilmiş bulunmaktadır. Riyakarlık –çağrı cihazı kullanıcılarına fazla hesap çıkarma, uzun mesafe görüşme ücretlerinin yasal olmayan yollarla yeni telekom kuruluşlarına aktarılması, telefon kullanıcılarının talep etmedikleri hizmetler karşılığında borçlandırılmaları– kuralsızlaştırılmış endüstrinin her bir bölümünde standart bir uygulama haline gelmiştir. Kamu çıkarlarında anlamlı düzenleme beklentisi, etkili bir şekilde çekilmiştir.

Yatırım bankacıları tarafından körüklenen ve internet trafiğinin sembolik büyümesini tahmin eden iş planları tarafından saptırılmış bulunan telekomünikasyon kuruluşları, şebeke modernizasyon projelerini finanse etme karşılığında borç yığınlarını üstlenmişlerdir. Henüz yeni kurulmuş bulunan Birleşik Devletler telekomünikasyon kuruluşlarının, yıllık faiz giderleri yaklaşık olarak 7 milyar dolar olmak üzere, 2000 yılının sonlarına doğru toplam 74 milyar dolar borç tutarına erişmiş; AT&T’nin borcu ise 2000 yılının sonu itibariyle 62 milyar dolar seviyesine yükselmiştir.

Çeşitli gözlemciler, 1990’ların sonlarında sektörde genişleme derecesinin talebe ayak uyduramamasından endişe duymaktaydılar. Ancak, Wall Street uzmanları, soğukkanlılıkla devam eden kar artışını tahmin etmişler ve yatırım sermayesi endüstriye dökülmeye devam etmiştir.

Perde, 2000 yılının güz döneminde açılmaya başladı. Endüstri yetkilileri bolluk içerisinde yüzerken, rekabetçi fiyat düşüşü, yatırımların geriye kaymasına, mali kayıplara, aktiflerin satılmasına ve işletmelerin yeniden düzenlenmesi ile iflas davullarının hızlı hızlı çalmasına yol açmıştır. İşini kaybedenlerin sayısı oldukça çoktu. Birleşik Devletler Ticaret Bakanlığı verilerine göre, 2001 yılı içerisinde telekomünikasyon sektöründen 300.000 kişi (ki sayıca diğer endüstrilerden herhangi birisinin hemen hemen iki katı bir rakama ulaşıldığı anlamına gelmekteydi) işten çıkarılmıştır.

Endüstrinin şebeke kurma sefahatının son maliyetleri uğursuzca bulanıklaşmış durumda. Financial Times’ın aktardığı üzere, 1990’ların sonunda Asya’da yaşanan mali krizler sırasında Asya borsalarının genelinde birbiri ardına dört kez yaşanan düşüş sonrasında telekomünikasyon sektörünün Mart 2000 ve Eylül 2001 arasındaki hisse senedi değerlerinde de yoğun bir düşüş yaşanmıştır. Tabiî, Financial Times’ın geçen Eylül’de yaptığı açıklamaya göre, Merkez Bankaları, telekomünikasyon krizlerinin “global mali sistemin dengesini bozabileceği” endişesine kapılmışlardır. Şayet bu durum sadece birkaç CEO’nun emekliye ayrılması ile ilgili bir sorun olsaydı sonuç bu derece endişe verici olmazdı. Ancak, bu çökünüm belirtilenden daha da geniş kapsamlı. Yaşanan krizlerin çözümü, kamusal sorumluluğun bütün izlerini dağıtmış bulunan endüstrinin yeniden yapılandırılması ertesinde bulunacaktır. Bu da ancak sektörün karakterinin, spekülatif aç gözlülükten ziyade kamusal ihtiyaçlara tepki verir bir yönde değişmesiyle mümkündür.


1 ‘Cornucopia’ deyimi mitolojide, Amalthed’nın boynuzu anlamında kullanılmakta olup; sanatçılar tarafından bolluk olarak betimlenip, içinden meyveler taşan boynuz şekliyle sembolize etmektedir. Burada Schiller, getirilen yeni tekliflerin göz alıcı bolluğuna vurgu yapmaktadır [ç.n].iD içinde
ilef.net'te
Web'de
ilef tanıtım filmi
radyoilef Canli Yayin
ilef Fotograf Galerileri
Gorünüm
ilef Web Sitesinden

2013-2014 Güz (TDİ101- YDİ101-YDİ102) UZEM Mazeret Sınavları

2013-14 Güz Dönem Sonu Sınav Programı

HALKLA İLİŞKİLER MODELLERİ DERSİ HAKKINDA

Can Dündar İLEF'te

2013-14 Güz Mazeret Sınav Programı

2013-2014 Güz Yarıyılı TDİ-I ile YDİ-101 ve 201( İng.) Uzaktan Eğitim Derslerinin Ara Sınav Programı


 

Bu yazıyı  Yazdır |   Sayfa Başı  
 
ilef © 1996-2011 ilef Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi. Tüm hakları saklıdır. | Fakülte iletişim bilgileri