Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

http://www.ilefarsiv.com/reklam/

ilef.net Anasayfa    Reklam Atölyesi Başsayfa    Güncel / Haberler Haberler Haberler

Anasayfa


Cinfikir

Cinfikir


Editörün Seçtikleri

İlef üç ekiple IAA finalinde!
İlef just marketing//10'da birinci oldu!
14. Yeşil ve Kızıl Elma Sonuçları Açıklandı!
Türkiye Golden Drum'dan 9 ödülle dönüyor
Reklamcılar Tahtaya
Hepsi...
Editor diyor ki...
reklam.ilef.net ile ilgili görüş ve önerilerinizi editor@reklam.ilef.net adresinden bizlere ulaştırabilirsiniz.
 

1045
1045 maceraları...

Şekerbank
Şeker Bonus!

Beko
Çaresizlerin dramına Beko’dan çözüm!

Akbank
Zamandan çalınan anlar

Coca-Cola Zero
İki güzel şey bir arada olabilir mi?

Renault
Bale yapan arabalar

"Kumpanyalar" bölümündeki tüm yazılar


Söyleyin bakalım...

En çok hangi sosyal paylaşım sitesini kullanıyorsunuz?
Twitter
Friendfeed
Facebook

Gönder

Siteler Hakkında
Wikili web sitesi ansiklopedisine katkıda bulunun!

Ipsos KMG’nin anketinden reklamcılara şok!

18/01/2010

Ipsos KMG iki yılda bir kez "TÜRKİYE'DE YAŞAM TARZLARI VE TRENDLER" araştırmasını gerçekleştiriyor. Bu yıl dördüncüsü 2009 yılı Ekim - Kasım aylarında yapılan araştırma Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Nalçaoğlu tarafından koordine edildi. Türkiye'nin 34 ilinde, 16.000'e yakın bir örneklemle yapılan ve 10 ana başlık altında soruların analiz edilmesi ile ortaya çıkan araştırmanın sonuçları en çok reklam sektörünü ve markaları üzecek. Bu geniş araştırmada tüketicinin ekonomik krizin de etkisiyle birlikte marka sadakatini gittikçe azaldığı, "reklamları beğenerek izlese de" reklamların ürün satın almada etkisinin giderek azaldığı ve tüketim alışkanlıklarında reklamların etkisinin zayıfladığı tespit edildi.

Sonuçlara göre reklamları izliyoruz ama marka ve ürün seçiminde "rasyonel" davranıyoruz. Televizyon reklamlarına ilginin önemli ölçüde arttığını gözlemlenen ülkemizde televizyon reklamlarının satın alma davranışına yansıması konusunda bir gerileme söz konusu. Bu oran 2005'ten günümüze %10'luk bir düşüş sergiledi. Satın alma davranışına etki bakımından en güçlü mecra gazete ve dergiler olarak saptanıyor. Yapılan araştırma Türkiye'de marka ve mağaza sadakatinin düştüğünü de gösteriyor. Markaya olan "aşk" gittikçe azalıyor

"En çok dizi seyrediyoruz"

Türkiye'de televizyon başına oturanlar en çok yerli dizileri izliyor. Bunu haberler ve haber programları izliyor. Daha sonra ise komedi şovlar ve yarışma programları geliyor. Yazılı basına ve tematik haber kanallarına ilgi düşüklüğü, televizyon izleyicilerinin üçte birinden fazlasının "kaçış" amaçlı izleyici olması, bir o kadar izleyicinin zaplayarak, rastgele veya başka işle uğraşırken televizyon izlemesi, yüksek dozda çatışma içeren medya söylemlerinin topluma ne kadar mâl olduğunu tartışmalı hale getiriyor. Bir ifade özgürlüğü alanı olarak medya Türkiye'de sıkıntılı bir algı ile karşı karşıyadır. Türkiye'de %70'e yakın bir kesim "değerlerimize zararlı medya içeriğinin" sansürlenmesine onay vermektedir. Türkiye'de medya ile ilgili en çarpıcı eğilim yeni teknolojiler alanında. İnternetten alışveriş yaptığını söyleyenler altı yılda iki katına çıkmış durumda (%6'dan %12'ye).

Televizyon tamamen bilinçsiz izleniyor

Araştırmada insanların yüzde 95'inin boş zamanlarında TV seyrettiği görülüyor. Fakat bu eylem daha çok bilinçsiz yapılıyor. Yayınlanan raporda da ‘Yazılı basına ve tematik haber kanallarına ilgi düşüklüğü, televizyon izleyicilerinin üçte birinden fazlasının "kaçış" amaçlı izleyici olması, bir o kadar izleyicinin zaplayarak, rastgele veya başka işle uğraşırken televizyon izlemesi, yüksek dozda çatışma içeren medya söylemlerinin topluma ne kadar mâl olduğunu tartışmalı hale getiriyor.' deniliyor.

Yazılı basın çok daha etkili!

Türkiye'nin en kapsamlı yaşam tarzları ve trendleri araştırmasında, Türkiye'de tüketicilerin yüzde 42'si alışverişini gazete ve dergilerdeki reklamlara göre yaptığını söyledi. 16 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirilen araştırmada çıkan bu sonuç, gazete ve dergilerin televizyon reklamlarını geride bıraktığını ortaya koydu. 2005 yılına göre yüzde 10 değer kaybederek yüzde 39'a gerileyen televizyon reklamları için "TV reklamlarını ilgi artıyor ama bunun davranış biçimine olan etkisi git gide düşüyor." denildi. ‘Türkiye'de Yaşam Tarzları ve Trendler' başlıklı araştırmada tüketicilerin marka ve mağaza bağımlılığının gitgide azaldığına dikkat çekildi, fakat "Bilinen markaları tercih ederim.' diyenlerin oranı yüzde 56'nın altına düşmedi. Alışveriş yaptığım mağazaları kolay kolay değiştirmem diyenlerin oranı da yüzde 50'de kaldı. Türk toplumunun internetten alışverişinin de 6 yılda ikiye katlanarak yüzde 12'ye ulaştığı dikkat çekiyor. Araştırma yöneticisi Doç. Dr. Halil Nalçaoğlu, bunda ucuz fiyatların etkili olduğunu söylüyor. ‘Asla internete girmem' diyenlerin oranının geçtiğiz yıllara göre yüzde 100 arttığını, uğraşların başında da MSN ve Facebook'un geldiğini, bilgi almak için kullanımın sonuncu sırada yer aldığını vurgulayan araştırma yöneticisi, sonucun bu nedenle endişe verici olduğunu ifade etti. Ekim-Kasım 2009 arasında 6 farklı coğrafi bölgede yapılan araştırmada Türkiye'de kadın erkek eşitliği, kadının kamusal (ekonomik) hayata katılımı, kariyer yapması konularında olumlu bir tablo ortaya çıktı. Kadının kariyer yapmasına her yüz kişiden 70'inin destek verdiği raporda erkeğin ev işlerine ortak olma oranının da yüzde 42'ye yükseldiği gözlendi.

En çok yerli dizi izleniyor, spor programları ilgi çekmiyor

En çok izlenen televizyon program türleri sıralamasında yerli diziler birinci sırada. Bunu yüzde 61 ile ulusal kanalların haber ve haber programları takip ediyor. Araştırma yöneticisi Nalçaoğlu, haber programlarında derinlikli analiz yerine kutuplaştırıcı içeriğin ön plana çıktığına dikkat çekti. Araştırmada spor programlarının ilk onda yer almaması da dikkat çekiyor. Spor programları yüzde 22 ile ön birinci sırada.

Araştırmanın reklam ve tüketim alışkanlıklarına dair geniş özetini ve ayrıntılı grafikleri Marketing Türkiye'nin 1 Şubat tarihli sayısında okuyabilirsiniz.

Kaynak: Marketing Türkiye

ilef tanıtım filmi
radyoilef Canli Yayin
ilef Fotograf Galerileri
Gorünüm
ilef Web Sitesinden

2013-2014 Güz (TDİ101- YDİ101-YDİ102) UZEM Mazeret Sınavları

2013-14 Güz Dönem Sonu Sınav Programı

HALKLA İLİŞKİLER MODELLERİ DERSİ HAKKINDA

Can Dündar İLEF'te

2013-14 Güz Mazeret Sınav Programı

2013-2014 Güz Yarıyılı TDİ-I ile YDİ-101 ve 201( İng.) Uzaktan Eğitim Derslerinin Ara Sınav Programı


 

Bu yazıyı  Yazdır |   Sayfa Başı  
 
© Reklam Atölyesi
mal sahibi: m. sobacı big brother: ardaerdik

Reklam Atölyesi Anasayfa | İletişim
ilef © 1996-2011 ilef Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi. Tüm hakları saklıdır. | Fakülte iletişim bilgileri